Spis treści
Matura 2025
Podczas matury 2025 uczniowie przystępują do trzech egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz do egzaminów ustnych. Obowiązkowe jest również podejście do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.
W przypadku testów podstawowych, aby otrzymać świadectwo dojrzałości, należy zdać egzaminy przynajmniej na 30 procent. Na poziomie rozszerzonym nie obowiązuje próg zdawalności.
Do matury 2025 podejdą uczniowie, którzy ukończyli szkołę w Formule 2023 (tzw. nowa matura - dotyczy większości zdających) jak i absolwenci roczników wcześniejszych wszystkich typów szkół oraz szkoły branżowej II stopnia na podbudowie gimnazjum, którzy egzamin napiszą w Formule 2015 (tzw. stara matura; ta jest stopniowo wygaszana i zakończy się, wg OKE, do 2029 roku).
Jak informuje Ewa Podgórska, dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy,do matury 2025 w Kujawsko-Pomorskiem przystąpiło 15 378 abiturientów.
Egzaminy w regionie rozpoczęły się bez zakłóceń. - Żaden sygnał o jakimkolwiek incydencie w związku z maturami do nas nie dotarł. Należy przyjąć, że wszystko toczy się zgodnie z planem - poinformowała Ewa Podgórska.
Matura 2025 z języka polskiego - arkusze CKE i odpowiedzi
Matura 2025: Język polski – poziom podstawowy. Arkusz CKE i ...
Arkusze egzaminacyjne zostały opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.Prawidłowe rozwiązania znajdziecie w galerii.
Pierwszym egzaminem, już tradycyjnie, jest język polski na poziomie podstawowym. Egzamin potrwał 240 minut (od godziny 9 do 13). Uczeń za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań może otrzymać maksymalnie 60 punktów.
Egzamin został podzielony na dwie części, arkusze: język polski w użyciu i test historyczno-literacki oraz wypracowanie.
Za pierwszą część można otrzymać 25 punktów.
Punktów za wypracowanie można zdobyć, maksymalnie, 35.
Takie tematy wypracowań pojawiły się na maturze z polskiego
Natomiast znane są już tematy wypracowań maturalnych 2025 w formule 2023:
Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka.
Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?
W swojej pracy uczniowie muszą odwołać się do lektury obowiązkowej, wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 arkusza egzaminacyjnego, innego utworu literackiego (może być to również utwór poetycki) oraz wybranych kontekstów.
Jak tematy oceniają nauczyciele przedmiotu?
- Myślę, że pierwszy temat wypracowania będzie miał większą popularność - ocenia Aleksandra Pawłowska, egzaminator, polonistka z I LO w Żninie.
Agata Kiepka, nauczyciel języka polskiego z Zespołu Szkół Rolniczych w Grudziądzu mówi z kolei:
- Oceniam, że arkusz był przygotowany dobrze, uczniowie nie mieli problemu ze zrozumieniem pytań. W mojej opinii nie było pytań, które mogłyby sprawić większą trudność. Z rozmów z maturzystami zdecydowana większość wybrała pierwszy temat dotyczący "Źródła nadziei w czasach trudnych dla człowieka" i tutaj głównie odwoływali się do literatury związanej z wojną.