Matura 2025 w Kujawsko-Pomorskiem - uczniowie zdawali język polski
Maturalny maraton 2025 rozpoczął się od języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym roku wprowadzono pewne zmiany.
Egzamin został podzielony na dwie części, arkusze: język polski w użyciu i test historyczno-literacki oraz wypracowanie.
Za pierwszą część można otrzymać 25 punktów.
Punktów za wypracowanie można zdobyć, maksymalnie, 35.
Aby zdać maturę z polskiego na poziomie podstawowym, trzeba uzyskać minimum 30 procent, a więc 18 punktów.
Uczniowie już po egzaminie z języka polskiego. Jak im poszło?
Jeśli chodzi o wypracowania, brzmiały następująco:
"Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka" (do wykorzystania, np., Dżuma, Rok 1984, literatura odwołująca się do II wojny światowej)
"Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka" (tutaj można się było odwołać do klasyków: Makbet, Lalka)
Jak tematy oceniają nauczyciele przedmiotu?
- Myślę, że zdecydowana większość wybierze pierwszy temat wypracowania, ponieważ ten odwołuje się do czasów współczesnych - ocenia Aleksandra Pawłowska, egzaminator, polonistka z I LO w Żninie.
Jak dodaje, maturzyści mogli - na przykład - powołać się na "Dżumę", kontekstem społecznym mogła być pandemia Covid-19.
- Sami żyli w trudnych czasach, więc temat jest dla nich zrozumiały.
Jako propozycję innej lektury polonistka wymienia "Rok 1984" Orwella oraz całą literaturę drugowojenną.
- Uczniowie lubią odwoływać się do totalitaryzmów, do drugiej wojny światowej. Jeśli mają taką możliwość, unikają wówczas "Lalki" i "Dziadów".
Przy wyborze drugiego tematu, w brzmieniu: "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka", można było odwołać się do klasyków literatury.
- Na przykład postawić na "Makbeta", bardzo to lubią, a tu akurat pasuje. Podobnie jak "Lalka" i życiowe wybory Wokulskiego w stosunku do Izabeli Łęckiej - dodaje Aleksandra Pawłowska.
Hubert z III LO w Inowrocławiu komentował tuż po wyjściu z zadowoleniem:
- Poszło mi bardzo dobrze. Temat wypracowania podpasował i tekst historyczno - literacki również, jestem więc zadowolony, dałem radę, liczę na 70 procent.
Ania z II LO w Inowrocławiu liczy z kolei na powyżej 80 procent.
- Poszło raczej dobrze, nie powinno być problemów z dobrym wynikiem.
Maksymilian Rybka z TEB Technikum w Bydgoszczy relacjonuje:
- Wybrałem drugi temat o tym, jak błędna ocena sytuacji może wpłynąć na życie człowieka. Powołałem się na "Zbrodnię i karę", "Przedwiośnie" oraz "Lalkę". Pisałem cztery godziny, jestem wykończony. Dziś już tylko relaks. Do jutrzejszej matematyki podejdę spokojniej, bardziej na luzie. Przynajmniej tak mi się na teraz wydaje.
A jak maturę 2025 z języka polskiego komentują maturzyści z I LO w Żninie?
- Zdecydowałam się na pierwszy temat, a powołałam na "Dziady część III", "Kamienie na szaniec" i "Rok 1984". Liczę na powyżej 70 procent. Jestem absolwentką profilu matematyczno - fizycznego, wybieram się na politechnikę, polski był dla mnie zatem pewnym wyzwaniem, ale uważam, że dobrze mi poszło - mówi Dominika Maciejewska.
- Spośród lektur postawiłem na "Zbrodnię i karę", "Mitologię" Parandowskiego i mit o Odyseuszu oraz Księgę Hioba - relacjonuje z kolei Szymon Filipiak, także z planami dalszego kształcenia na politechnice, który - podobnie jak koleżanka - wybrał temat pierwszy.
- Jeśli chodzi o kontekst kulturowy, wybrałem serial "Better Call Saul", który jest prequelem popularnego swego czasu na Netflixie "Breaking Bad". Interpretowałem po swojemu. Na jaki wynik liczę? Zdać - to najważniejsze, ponieważ na studia ważne są dla mnie punkty nie z polskiego, a przedmiotów ścisłych - dodaje Szymon z I LO w Żninie.
Tylu absolwentów przystępuje do matury 2025 w Kujawsko-Pomorskiem
W tym roku, przypomnijmy, do matury w Kujawsko-Pomorskiem przystępuje 15 378 abiturientów, w tym z liceów - 7775 osób, techników - 6040, branżowych szkół II stopnia - 123 osób, a liceów dla dorosłych - 1440.
Matura 2025 w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczęła się bez zakłóceń
- Żaden sygnał o jakimkolwiek incydencie w związku z maturami do nas nie dotarł. Należy przyjąć, że wszystko toczy się zgodnie z planem. Uczniowie mają 240 minut na napisanie egzaminu z języka polskiego - poinformowała Ewa Podgórska, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Przypomnijmy, we wtorek, 6 maja, odbędzie się egzamin z matematyki, natomiast w środę (7 maja) maturzyści przystąpią do testu z języka obcego.
Matura 2025 - te przedmioty na rozszerzeniu są najpopularniejsze w Kujawsko-Pomorskiem
Oprócz przedmiotów obowiązkowych, maturzyści z Kujaw i Pomorza mają do wyboru rozszerzenia.
Wśród tych ostatnich najpopularniejszy w naszym województwie jest język angielski - na napisanie egzaminu z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym zdecydowało się 8 919 osób. Dla porównania język niemiecki (poziom rozszerzony) napisze tylko 87 uczniów, a język rosyjski, także poziom rozszerzony - zaledwie 31 uczniów w całym Kujawsko-Pomorskiem.
Dużą popularnością na maturze w Kujawsko-Pomorskiem cieszy się geografia - napisze ją 2 925 osób z naszego województwa, natomiast rozszerzoną matematykę niewiele mniej, bo 2 814 młodych ludzi.
Liczna grupa, bo 2 102 osoby, zmierzą się z biologią, a z egzaminem rozszerzonym z języka polskiego - 1 972 osoby z naszego regionu.
Matura 2025 z języka polskiego - arkusze CKE i odpowiedzi
Prawidłowe rozwiązania znajdziecie w galerii poniżej.
Matura 2025: Język polski – poziom podstawowy. Arkusz CKE i ...
*współpraca: Anna Grochowina, Inowrocław