Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści z VI LO w Bydgoszczy pracują nad stworzeniem filtrów do wody. Chcą je wysłać do Afryki

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Projekt "Hydrohope" jest obecnie zawieszony z uwagi na przygotowania młodzieży do egzaminu dojrzałości. Po zdanej maturze zespół  VI LO, w skład którego wchodzą: Wiktoria Mala, Wojciech Chareński, Alicja Wysocka, Mateusz Kłos i Filip Oskaldowicz, znów ruszy pełną parą.
Projekt "Hydrohope" jest obecnie zawieszony z uwagi na przygotowania młodzieży do egzaminu dojrzałości. Po zdanej maturze zespół VI LO, w skład którego wchodzą: Wiktoria Mala, Wojciech Chareński, Alicja Wysocka, Mateusz Kłos i Filip Oskaldowicz, znów ruszy pełną parą. Tomasz Czachorowski
W lutym ub. roku uczniowie VI LO w Bydgoszczy rozpoczęli pracę nad projektem „Hydrohope”, w ramach którego 50 filtrów do wody miało trafić do Afryki. Kampania jest odpowiedzią na pogłębiający się problem z dostępnością czystej wody na świecie. Sprawdziliśmy jak postęp prac.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

od 16 lat

Projekt "Hydtohope" rozpoczął się kampanią prowadzoną w mediach społecznościowych. W ciągu roku młodzieży udało się dotrzeć do ponad 80 tys. odbiorców w Polsce. Kolejnym działaniem było zaprojektowanie filtra wody, który miał zostać wysłany do najbardziej potrzebujących w Afryce. Projekt ten powstał w ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

700 milionów ludzi bez dostępu do wody

W ramach Kampanii „Hydrohope” uczniowie skupiają się na edukacji – uświadamiają społeczeństwu, jak ważne jest oszczędzanie wody.

- Świat cierpi z powodu coraz większych braków wody pitnej. Także w Polsce temat wody - retencja, oczyszczanie rzek - pojawia się w debacie publicznej coraz częściej - zauważa Filip Oskaldowicz, jeden z realizatorów projektu. - W naszej kampanii skupiamy się na edukowaniu społeczeństwa - szczególnie nastoletnich odbiorców, którzy mogą dowiedzieć się m.in. jak duże zużycie wody wiąże się z korzystaniem z różnych produktów. Wystarczy zastanowić się choćby, ile wody wykorzystuje się do produkcji mięsa.

O powadze problemu świadczyć mogą statystyki. Jak się okazuje, około 700 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, a niemal 2,7 miliarda mieszkańców dorzeczy doświadcza niedoboru wody przez przynajmniej jeden miesiąc w roku. Blisko 1,9 miliarda (w tym 100 mln mieszkańców Europy) posiada dostęp do pitnej wody, lecz jest ona zanieczyszczona. W zanieczyszczonej wodzie kryją się choroby, jak polio, cholera, czerwonka i inne choroby biegunkowe, na które każdego dnia umiera około 1400 dzieci. Jak zauważa nasz rozmówca, przez ocieplenie klimatu sytuacja będzie się pogarszać.

Zgodnie z założeniami projektu, uczniowie mieli stworzyć i wyprodukować uniwersalny filtr do wody. Pięćdziesiąt takich urządzeń miało zostać wysłanych do Afryki. Nad projektem pracuje pięcioro uczniów klasy o profilu medycznym VI LO w Bydgoszczy: Wiktoria Mala, Wojciech Chareński, Alicja Wysocka, Mateusz Kłos i Filip Oskaldowicz. Wsparcia merytorycznego udziela im Agnieszka Mądzielewska-Jagodzińska, nauczycielka biologii w VI LO. Uczniowie nawiązywali także kontakty z ekspertami, m.in. jednym z profesorów Uniwersytetu Gdańskiego czy firmami zajmującymi się wodą.

W kwietniu ub. roku gotowy był już koncept prostego filtra. Po skonstruowaniu urządzenia z warstwy piasku filtracyjnego i wkładu węglowego, pozwalającego na usunięcie związków zawierających chlor, młodzież pracowała nad jego udoskonaleniem – tak, by możliwe było pozbycie się z zanieczyszczonej wody mikroorganizmów i wirusów.

By zapytać o prace nad postępem w realizacji projektu skontaktowaliśmy się ponownie z Filipem Oskaldowiczem. Jak mówi, w ostatnim czasie szczególną uwagę zespół skupił na przygotowaniach do matury. Z tego powodu prace nad produkcją filtra zwolniły, jednak niebawem znów mają ruszyć z pełną parą.

- Ponad 1100 zł, które udało nam się zebrać, przekazaliśmy na Polską Akcję Humanitarną - na walkę z niedoborami wody a Afryce. Nawiązaliśmy też kontakt z biblioteką uniwersytecką, żeby móc pozyskać więcej merytorycznych informacje - opowiada nasz rozmówca. - Stworzyliśmy też kilka prototypów filtra podstawowego, który wysłaliśmy do Uniwersytetu Gdańskiego. Nadal jest to jednak prosty filtr, który, żeby był skuteczny, należy udoskonalić.

Bydgoska młodzież chce pomagać ludziom

Projekt zostanie podjęty w najbliższych miesiącach. Teraz maturzyści przygotowują się do egzaminu dojrzałości. Jak mówi Filip Oskaldowicz, po maturze chciałby podjąć studia medyczne - na kierunki powiązane z medycyną szykują się również pozostali członkowie zespołu. - Żeby pomagać ludziom. Dlatego podjęliśmy ten projekt i chcemy dalej iść w tym kierunku - dodaje nasz rozmówca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Maturzyści z VI LO w Bydgoszczy pracują nad stworzeniem filtrów do wody. Chcą je wysłać do Afryki - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska