Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MdM na 2017. Koniec pieniędzy na dopłaty w programie „Mieszkanie dla Młodych” na 2017 rok

Jarosław Sadowski
Mieszkanie dla Młodych. Koniec pieniędzy na dopłaty na 2017 rok.
Mieszkanie dla Młodych. Koniec pieniędzy na dopłaty na 2017 rok. Karolina Misztal
Dopłaty MdM 2017. Skończyły się pieniądze zabudżetowane na MdM w tym roku. Teraz trzeba czekać do stycznia 2017 r., do uruchomienia kolejnych 373 mln zł.

Eksperci Expandera zwracają uwagę, że w rzeczywistości część osób albo straci wpłacone zaliczki, albo będzie musiała zaciągnąć zwykły kredyt hipoteczny. Kluczowe jest to, czy wniosek został zarejestrowany przez bank w BGK.

Mieszkanie dla Młodych. Koniec pieniędzy na dopłaty na 2017 rok

Wyczerpanie puli środków na dopłaty na 2017 r. nie oznacza, że wszyscy, którzy już złożyli w bankach wnioski, otrzymają kredyt i dofinansowanie. Istotne jest to, czy bank zarejestrował wniosek w systemie BGK. Jeśli tak, to prawdopodobnie dopłata zostanie wypłacona po pozytywnej decyzji kredytowej banku. Jednak jeśli ktoś zawnioskował, ale np. jeszcze nie dostarczył wymaganych dokumentów i dlatego bank nie zarejestrował jego wniosku w BGK, to niestety dofinansowanie nie zostanie wypłacone.

Przeczytaj także: Mieszkanie Plus. Kto będzie mógł skorzystać z programu [zasady Mieszkanie +]

Osoby, które już złożyły wnioski, powinny dowiedzieć się w banku, czy ich wniosek został zarejestrowany i czy mają szansę na dofinansowanie. Należy też dodać, że istnieje pewne ryzyko, że dopłata może nie zostać przyznana nawet pomimo zarejestrowania wniosku w BGK. Stałoby się tak, gdyby system został wyłączony za późno i doszłoby do rejestracji wniosków o dopłaty na kwotę wyższą niż pula przewidziana w ustawie.

Osoby, które złożyły wniosek, ale nie dostaną dopłaty, znajdą się w trudnym położeniu. Odkładając decyzję o zakupie lokum do stycznia 2018 r., kiedy dostępna będą kolejne pieniądze, narażą się na utratę zaliczki wpłaconej na poczet zakupu. Mogą też teraz zaciągnąć zwykły kredyt, ale będzie to możliwe tylko, jeśli mają min. 10% wkładu własnego. Jest to zgodne z Rekomendacją S, jeśli bank wykupił odpowiednie ubezpieczenie (postąpiły tak np. PKO BP, Pekao). Niestety w wielu przypadkach to rozwiązanie nie będzie dostępne, bowiem to właśnie dopłata z MdM miała zastąpić kapitał własny. Dodatkowo kwota zwykłego kredytu byłaby wyższa, więc zdolność kredytowa takiej osoby może być za niska.

Wideo: Premier o programie "Mieszkanie plus": To program dla wszystkich. Wynajem będzie kosztować 10-20 złotych za metr kw.,

źródło: TVN24/x-news

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się przekonanie sprzedającego, by zgodził się część ceny, odpowiadającą kwocie dopłaty, otrzymać dopiero w 2018 roku. Gdyby to się powiodło, można od razu zawnioskować o preferencyjny kredyt z dopłatą na ten właśnie rok. W tym przypadku pula pieniędzy wciąż jest dostępna. Kredyt zostanie wypłacony przez bank od razu, a jedynie dopłata trafi na konto sprzedającego dopiero w styczniu 2018 r. Ponieważ deweloperom zależy na utrzymaniu wysokiej sprzedaży, taka propozycja ma szansę spotkać się z akceptacją, zwłaszcza jeśli dofinansowanie nie stanowi dużej części ceny mieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska