https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Medale marszałka dla działaczy antypeerelowskiej opozycji [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Medale Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis otrzymali: Alojzy Kaczmarek z Rogowa, Bogdan Zieliński z Rogowa, Dominik Księski ze Żnina, Anna i Bronisław Gil z Wenecji koło Żnina, Piotr Badowski ze Żnina, Alojzy Grochowalski z Chomiąży Szlacheckiej i ks. Ryszard Kwiatkowski, wieloletni proboszcz parafii w Gąsawie.
Medale Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis otrzymali: Alojzy Kaczmarek z Rogowa, Bogdan Zieliński z Rogowa, Dominik Księski ze Żnina, Anna i Bronisław Gil z Wenecji koło Żnina, Piotr Badowski ze Żnina, Alojzy Grochowalski z Chomiąży Szlacheckiej i ks. Ryszard Kwiatkowski, wieloletni proboszcz parafii w Gąsawie. Szymon Cieślak
W Żninie odbyły się regionalne obchody 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Obchody zorganizowały Region Bydgoski NSZZ "Solidarność" oraz Oddział NSZZ "Solidarność" w Żninie. Po mszy w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik "Walk i Męczeństwa", gdzie delegacje urzędów, szkół i stowarzyszeń złożyły kwiaty.

- Dziesięć tysięcy internowanych, czterem tysiącom osób postawiono zarzuty prokuratorskie, sto osób zamordowanych, dziewięćdziesiąt osób straciło życie, a ich los jest nieznany. Wiele osób straciło pracę i zostało wydalonych z naszego kraju. Trzeba o tym pamiętać. To był okres wielkiej próby, która okazała się zwycięska. Dzięki temu, że ci ludzie, którzy wtedy stanęli po stronie ojczyzny byli prawdziwymi patriotami mamy dzisiaj tak wspaniałą rzeczywistość. Chwała i cześć bohaterom! - powiedział Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. - Należy również pamiętać, że oprawcy stanu wojennego nie zostali ukarani i dla nich należy się potępienie - dodał.

Głos zabrał także Andrzej Wybrański, jeden z twórców żnińskich struktur organizacji i legenda "Solidarności".
- Jestem dumny z tego, że byłem wtedy z wami i ze mogłem "Solidarność" zakładać. Pamiętam powszechne gromadzenie się ludzi wobec idei, które wtedy powstawały. Pamiętam ich troskę o chodniki, o regulację Gąsawki, o przedszkola, ale na pierwszym miejscu była godność człowieka. Tego domagaliśmy się wszyscy najbardziej - powiedział i dodał:
- Nie osiągnęliśmy wtedy wszystkich naszych celów. Bitwa o Polskę wciąż trwa.

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem młodzież z grupy rekonstrukcyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Browarowej w Żninie pokazała krótkie przedstawienie - byli protestujący działacze "Solidarności" i milicjanci.

W hotelu "Martina" wręczono Medale Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Otrzymało je ośmiu działaczy antypeerelowskiej opozycji: Alojzy Kaczmarek z Rogowa, Bogdan Zieliński z Rogowa, Dominik Księski ze Żnina, Anna i Bronisław Gil z Wenecji koło Żnina, Piotr Badowski ze Żnina, Alojzy Grochowalski z Chomiąży Szlacheckiej i ks. Ryszard Kwiatkowski, wieloletni proboszcz parafii w Otłoczynie i Gąsawie.
- Komuna przegrała naiwnością Jaruzelskiego, Kiszczaka. Myśleli, że można zgładzić myśl "Solidarności", tą piękną wolność, o której marzyły poprzednie pokolenia. Tego się nie da w żaden sposób wyrugować z naszej historii i naszej pamięci. Dziś w sposób szczególny chcę podziękować wszystkim, którzy tu w Żninie, na tej ziemi walczyli o tą wolność - powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Podczas uroczystości wręczono także "Medale Solidarności". Otrzymali je: Andrzej Bartkowiak, Roman Bembnista, Violetta Chrzanowska, Stanisław Cieślak, Janina Gniadzik, Władysław Jakubiak, Sławomir Kołodziejczak, Eugeniusz Mikołajczak, Andrzej Orzechowski, Benedykt Staniszewski, Bernard Starczewski, Andrzej Witkowski i Tomasz Wysocki.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja
W dniu 14.12.2015 o 10:23, Gość napisał:

zabrakło mi tam wielu twarzy,mądrych i oddanych solidarności w tamtym okresie!

 


No naisz kogo zabrakło bo wielu działaczy otacza do dziś mgła zapomnienia a często też niedostatku żyją. Za to mamy w telewizorze panią Henię która z godną emeryturą w kieszeni rozdarła na cały kraj swoje szaty i konstytucją wymachuje.

a
a kogo?
np Najsztuba?
G
Gość

zabrakło mi tam wielu twarzy,mądrych i oddanych solidarności w tamtym okresie!

Y
Yorik

Jestem zniesmaczony. Na taką uroczystość powinien pofatygować się sam szef (komandos) NSZZ Solidarność, Piotr Duda ze swoim Kacperkiem. Napewno znalazło by się dla niego miejsce z kojcem w jakimś hotelu, nie mówiąc już o wałówce na odjezdnym.

G
Gość

Dobrze, że Luchowski w tym czasie dokumentacji fotograficznej nie robił B)

G
Gość
A medale wręczał Jaszczuk
J
JAK

W Żninie była podziemna Solidarność???/ Chyba za murkiem z alpagą w ręku. Czym dalej od tamtych czasów tym więcej bohaterów się pojawia. Ta Komuna to była jednak debilna, nawet w Żninie im smrodzili

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska