Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MEN szykuje zmiany. Nauczanie o Powstaniu Wielkopolskim zniknie z podstawy programowej?

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu, a przy nim warta honorowa zaciągnięta z okazji kolejnej rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Miasto Inowrocław, jest jedną z wielu  miejscowości, która odzyskała niepodległość, dzięki bohaterskim powstańcom wielkopolskim. Trudno wyobrazić sobie, że miejscowi uczniowie nie mieliby się uczyć się o tym zwycięskim zrywie
Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu, a przy nim warta honorowa zaciągnięta z okazji kolejnej rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Miasto Inowrocław, jest jedną z wielu miejscowości, która odzyskała niepodległość, dzięki bohaterskim powstańcom wielkopolskim. Trudno wyobrazić sobie, że miejscowi uczniowie nie mieliby się uczyć się o tym zwycięskim zrywie Dominik Fijałkowski
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje zmiany w podstawie programowej szkół. Wśród propozycji jest wykreślenie nauczania o Powstaniu Wielkopolskim na poziomie podstawowym. Informacje o zwycięskim zrywie poznawać mają jedynie osoby uczące się historii na rozszerzonym poziomie.

Co roku na przełomie grudnia i stycznia tysiące mieszkańców Wielkopolski i Kujaw oddają hołd zwycięskim powstańcom wielkopolskim. Wiele osób może pochwalić się tym, że członkowie ich rodzin walczyli w tym powstaniu. Od kilku lat na cmentarzach Wielkopolski i Kujaw prowadzona jest akcja, której celem jest specjalne oznakowanie grobów, w których spoczywają powstańcy wielkopolscy. Towarzystwa pamięci Powstania Wielkopolskiego, regionaliści i historycy robią wszystko, by szerzyć wiedzę o tym ważnym dla Polski zrywie. Dlaczego więc dotyczące go treści mają zniknąć z podstawy programowej?

Jak czytamy na portalu i.pl, MEN tłumaczy ograniczanie obowiązkowego zakresu treści nauczania tym, że przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczyciele i uczniowie będą mogli spokojniej i dogłębniej realizować inne treści, co podniesie efektywność nauczania.

Zawężona podstawa programowa wejdzie w życie w roku szkolnym 2024/2025, a całkowicie zmieniona podstawa programowa zacznie obowiązywać w szkole podstawowej w roku szkolny 2026/2027, a w szkołach ponadpodstawowych w roku szkolnym 2028/2029.

Do 19 lutego br. trwają prekonsultacje dotyczące zmian podstawy programowej. Jest jeszcze możliwość zgłoszenia uwag m. in. dotyczących wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Można kierować je za pośrednictwem formularza kontaktowego. Jest na stronie MEN.

Decyzje w sprawie nauczania treści o Powstaniu Wielkopolskim są zaskakujące, choćby dlatego, że w 2021 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska