Propozycję wydzielenia 5 proc. na miasta i funkcjonalne obszary miejskie na ostatnim posiedzeniu przegłosowała Komisja Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim. Przegłosowany przez nią projekt rozporządzenia będzie podstawą negocjacji z Rada Unii Europejskiej.
Przeczytaj także:Metropolie powinny rodzić się w regionach
- Miasta będą mogły w normalnym trybie składać wnioski na projekty z różnych programów, ale prócz tego będzie wydzielone 5 proc. puli narodowej EFRR - wyjaśnia "Pomorskiej" Jan Olbrycht, europoseł PO, sprawozdawca projektu rozporządzenia o EFRR.
To rząd danego kraju ma określić, co to jest obszar funkcjonalny. Będzie to zależało od tego, jakie obszary dane państwo chce wesprzeć. Mogą to być, np., miasta, ich część, obszar miasta i jego otoczenia.
W obecnym budżecie (2007-2013) na EFRR przypada około połowy z 68 mld euro, jakie Polska otrzymała z UE w ramach polityki spójności. W następnym okresie budżetowym (2014-2020) nie należy się spodziewać znacząco większych pieniędzy. PAP, powołując się na nieoficjalne źródła dyplomatyczne mówi, że Polska powinna otrzymać maksymalnie 75 mld euro.
Czytaj e-wydanie »