"PARIS" to program autorski, realizowany partnersko przez Stowarzyszenie Pro Bono Hominis - Dla Dobra Człowieka w Mgoszczu i tamtejszy Dom Pomocy Społecznej.
Dzieci rozumieją problem niepełnosprawnych
- Głównym celem jest zwiększenie możliwości aktywnego spędzania czasu przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące powiat chełmiński z osobami pełnosprawnymi, poprzez udział w cyklu spotkań integracyjnych o charakterze rekreacyjnym i edukacyjnym - mówi Grzegorz Sziming, dyrektor mgoskiego DPS-u.
- Zorganizujemy pięć imprez, które pomogą zintegrować środowiska. Jedną z imprez - bardzo udany Dzień Dziecka - "Port Piracki" - mamy już za sobą. Po raz kolejny dzieci z gminy Lisewo mogły wspólnie bawić się i integrować z osobami niepełnosprawnymi.
Takie imprezy to także dobra okazja do wymiany doświadczeń między osobami na co dzień zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi i tematyką dla nich istotną.
- Realizacja projektu "PARIS" pozwoli nam na zintensyfikowanie procesu integracji osób z instytucji samorządowych i organizacji pozarządowych z naszego powiatu zajmujących się współpracą z osobami niepełnosprawnymi, poprzez wymianę doświadczeń - dodaje Adam Rożek, kierownik Działu Terapeutyczno-Opiekuńczego DPS a zarazem członek Stowarzyszenia Pro Bono Hominis - Dla Dobra Człowieka w Mgoszczu. - Plusem tych spotkań jest poszerzenie zakresu wykorzystywanych metod terapeutycznych w placówkach powiatu zajmujących się niepełnosprawnością. Istotne jest także podnoszenie kwalifikacji kadry zaangażowanej w proces rehabilitacji społecznej niepełnosprawnych.
Zjazd, piknik i letnia biesiada
Na projekt "PARIS" składa się cykl spotkań. Najbliższe zaplanowano na 27 czerwca. Wówczas to w Mgoszczu odbędzie się wielki Zjazd Rodzin organizowany w tym roku pod hasłem "Przywrócić rodzinom rodziny".
- Zjazd Rodzin to spotkanie integracyjne, którego celem jest utrwalanie więzi emocjonalnych między osobami niepełnosprawnymi zamieszkującymi placówki i ich rodzinami - wyjaśnia Adam Rożek.
Miesiąc później, 25 lipca, w mgoskim Zespole Pałacowo-Parkowym odbędzie się piknik integracyjny - "Piracka Przystań". Zaplanowano zabawę integracyjną osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną z powiatu.
"Letnia Biesiada", czyli kolejne spotkanie integracyjne niepełnosprawnych zamieszkujących instytucje i osób czynnych społecznie z grupy emerytów i rencistów zaplanowano na sierpień.
Poznają nowe metody szkoleniowe
Cykl szkoleniowy rozpocznie się we wrześniu. Na 11 zaplanowano Festyn Praca i Zabawa, podczas którego nastąpi prezentacja pracy nowymi formami terapeutycznymi. Tydzień później, 18 września, odbędzie się forum dyskusyjne - konferencja pracowników zajmujących się niepełnosprawnością zawodowo. Część warsztatowo-integracyjna adresowana jest do osób zawodowo zajmujących się pracą z niepełnosprawnymi.
- Podczas Festynu zapoznamy się z praktycznym zastosowaniem nowych metod terapeutycznych wprowadzanych do placówek zajmujących się niepełnosprawnością - mówi Adam Rożek. - Pracownicy najpierw poznają te metody, potem sprawdzą świeżo nabyte kompetencje w pracy z nowymi grupami. Te zostaną stworzone według zasady: placówka zajmująca się na co dzień dorosłymi, będzie miała w grupie zadaniowej dzieci i młodzież, natomiast ta, która wspiera i zajmuje się na co dzień nieletnimi, będzie pracowała z dorosłymi niepełnosprawnymi.
Cykl zakończy październikowe "Święto Pieczonego Ziemniaka". To spotkanie niepełnosprawnych z różnych instytucji z dziećmi i młodzieżą.
Realizacja założeń projektu możliwa jest między innymi dzięki finansowemu wsparciu przez PFRON w ramach konkursu "Prowadzenie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w powiecie chełmińskim w 2009 roku", ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Chełmnie.