W maju ukazał się specjalny katalog z informacjami o 10 toruńskich szkołach branżowych i technicznych. Został opracowany przez Centrum Wsparcia Biznesu we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędem Miasta Torunia oraz szkołami, które w całości przygotowały prezentację swojej oferty. Zawiera on najważniejsze dane o ich działalności – oferowane kierunki kształcenia, posiadane certyfikaty i wyróżnienia, instytucje partnerskie, dostępne zajęcia pozalekcyjne, a nawet sylwetki znanych absolwentów. Wszystko to zostało pogłębione o analizę rynku pracy i wynagrodzeń, by przyszli uczniowie posiadali pełny ogląd korzyści płynących z wyboru zawodów deficytowych. To właśnie w tych szkołach oferta edukacyjna dostosowana jest do potrzeb lokalnego rynku pracy, a nauka w nich umożliwia uzyskanie kwalifikacji pożądanych obecnie przez pracodawców. Technik informatyk, dekarz, elektryk, kucharz czy fryzjer to tylko kilka zawodów, które można wybrać z obszernej oferty toruńskich szkół.
Warto przeczytać
- Katalog oraz inne formy prezentacji oferty szkół są dostępne w wersjach elektronicznych, we wszystkich, miejskich serwisach. Do współpracy zaprosimy ponownie lokalne media, a Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia zajmie się dystrybucją materiałów do szkół. Mówię tutaj o ich prezentacji na stronach internetowych, w serwisach społecznościowych prowadzonych przez szkoły, a także o dotarciu do rodziców poprzez min. dzienniki elektroniczne. Dodatkowo, przestawienie się na zdalne formy dotarcia do odbiorców pozwoli nam także zracjonalizować wydatki budżetowe, co jest niezwykle ważne w obecnym czasie – informuje Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu.
A czym chwalą się toruńskie szkoły zawodowe? Tak na przykład Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych z ul. św. Józefa wylicza swoich słynnych absolwentów. To między innymi były minister rolnictwa Jacek Janiszewski, był poseł i były senator Michał Wojtczak, poseł na sejm czy Łukasz Małkiewicz „Małpa”, znany raper. Szkoła od września kształcić będzie techników automatyków, elektroników, elektryków, mechatroników i programistów.
Toruńska samochodówka na poziomie szkoły branżowej (dawna zawodówka) proponuje kształcenie mechaników i lakierników samochodowych, elektromechaników oraz blacharzy. Wśród jej słynnych absolwentów jest między innymi Adrian Miedziński, żużlowiec.
Praktykami w najlepszych restauracjach i hotelach (m.in. „Chleb i wino”, „Rytkówka”, Filmar, Bulwar i Zajazd Staropolski) kusi absolwentów podstawówek Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Na poziomie technikum kształceni są tam specjaliści od organizacji turystki, hotelarstwa oraz żywienia i usług gastronomicznych. W szkole branżowej uczą się przyszli kucharze i cukiernicy.
Ciekawą ofertę ma także Zespół Szkół Inżynierii Środowiska przy ul. Batorego. Dużą popularnością cieszy się klasa dla przyszłych techników weterynarii. Placówka kształci także techników inżynierii środowiska i melioracji, techników krajobrazu oraz specjalistów od odnawialnych źródeł energii. Prawdziwym hitem tegorocznego naboru może okazać się klasa dla techników fotografii i multimediów w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego.
Tu warto przypomnieć, że rekrutacja do szkół średnich rozpoczyna się 15 czerwca. Będzie elektroniczna. Jej wyniki znane będą dopiero w sierpniu.
