Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń wspiera studentów. Takie świadczenia i stypendia można uzyskać

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Studenci UMK
Studenci UMK Archiwum Polska Press
Studenci mogą uzyskać stypendium nie tylko od uczelni, na której studiują. Miasto także oferuje taką możliwość. Stworzono cztery programy stypendialne wspierające studentów. Kto może się o nie ubiegać i jakie wymagania należy spełnić?

Miejskie stypendia dla studentów

Miejski program stypendialny powstał dla najlepszych studentów, którzy dopiero rozpoczynają studia na toruńskim uniwersytecie bądź kontynuują naukę. Utworzono dwa programy stypendialne – stypendium na start oraz stypendium naukowe. Każde z nich ma określone warunki, które należy spełnić. Czas na składanie wniosków jest do 15 października. Wnioski złożone później nie będą rozpatrywane. Stypendia wypłacane są na okres 9 miesięcy i są zależne od budżetu miasta.

Stypendium na start
O stypendium na start może ubiegać się kandydat, który:

  • świadectwo ukończenia szkoły otrzymał nie wcześniej niż 24 miesiące przed datą rozpoczęcia studiów;
  • uzyskał na świadectwie ukończenia szkoły średnią ocen nie niższą niż 4,5 oraz posiada tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej zwalniający z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu, lub 5,0 oraz posiada inne szczególne osiągnięcia wpisane na świadectwie ukończenia szkoły;
  • zamieszkuje w Toruniu;
  • w roku składania wniosku o przyznanie stypendium na start nie ukończył 26 lat.

Stypendium naukowe**O stypendium naukowe może ubiegać się student toruńskiej uczelni, który:

  • zaliczył co najmniej I rok studiów oraz każdy następny w terminie przewidzianym regulaminem uczelni;
  • uzyskał w ostatnim roku studiów średnią ocen nie niższą niż 4,5 potwierdzoną przez uczelnię;
  • nie powtarza roku;
  • nie przebywa na urlopie, za wyjątkiem urlopu przysługującego na podstawie regulaminu uczelni w związku z macierzyństwem lub ojcostwem;
  • studia drugiego stopnia podjął nie później, niż w okresie 12 miesięcy od daty zaliczenia studiów pierwszego stopnia;
  • w ostatnim roku lub w ostatnich dwóch latach akademickich przed złożeniem wniosku o stypendium prowadził działalność naukową lub artystyczną mogącą wnieść wkład w rozwój nauki lub sztuki, przy czym za działalność taką uważa się w szczególności: autorstwo lub współautorstwo prac naukowych, innowacyjnych rozwiązań z zakresu dziedzin i dyscyplin naukowych, wynalazku lub wzoru użytkowego, publikacji książkowych, dzieł artystycznych, a także opracowań nieobjętych programem nauczania, udział w pracach naukowo-badawczych, współpracę naukową z innymi ośrodkami akademickimi lub naukowymi;
  • zamieszkuje w Toruniu;
  • w roku składania wniosku o przyznanie stypendium naukowego nie ukończył 26 lat.

Stypendium sportowe lub kulturalne

Miasto wspiera również tych, którzy działają w sporcie oraz kulturze. O stypendia dla zawodników i trenerów ubiegać mogą się kluby sportowe funkcjonujące na terenie Gminy Miasta Toruń. Wsparcie trafi do sportowców osiągających wysokie wyniki w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym oraz do zespołów ligowych prowadzących rozgrywki na najwyższym poziomie w sportach zespołowych. Stypendium kulturalne trafia natomiast dla młodych twórców. Za pieniądze te młodzi artyści wydają swoje: płyty, albumy, książki, katalogi twórczości, uczestniczą w festiwalach, szkoleniach, kontynuują edukację, robią filmy czy wystawy, często debiutanckie.

Mieszkanie dla absolwenta

Każdego roku Toruń przeznacza pięć mieszkań dla najlepszych absolwentów toruńskiej uczelni. O mieszkanie ubiegać się może każdy absolwent poniżej 30 roku życia, który ukończył studia stacjonarne lub niestacjonarne drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na wydziałach albo w jednostkach organizacyjnych uczelni, zlokalizowanych na terenie Torunia. Co jeszcze trzeba spełnić?

  • Absolwent musi być zatrudniony na umowę o pracę,
  • Ukończył studia ze średnią ocen 4,7,
  • Prowadził działalność naukową, artystyczną mającą znaczący wkład w rozwój uczelni,
  • Nie posiada prawa lokalu mieszkaniowego, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub umowy najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Toruń.

Umowa najmu w ramach programu "Mieszkanie dla absolwenta" zawierana jest na 5 lat, jednak nie dłużej niż na czas trwania zatrudnienia na warunkach umowy o pracę. Ponadto Absolwent po upływie każdego roku od dnia zawarcia umowy najmu składa zaświadczenie o zatrudnieniu. Po zakończeniu umowy najmu zawartej na czas określony, która trwała co najmniej 5 lat, na wniosek absolwenta i po uzyskaniu pozytywnej opinii można zawrzeć z absolwentem umowę najmu na czas nieokreślony.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Toruń wspiera studentów. Takie świadczenia i stypendia można uzyskać - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska