Niemieccy - i nie tylko - ewangelicy, luteranie, zamieszkiwali, jeszcze przez I wojną światową polskie tereny w granicach zaboru rosyjskiego, niemal tuż przy granicy z zaborem pruski. Rypin, Osiek, Jeziorki, a także w innym, północnym kierunku - Rypałki, Michałki. To dla nich w 1935 r. zbudowano dom boży. Tak było zaledwie przez dziesięć lat. Kościół stał się po 1945 r. własnością parafii rzymsko-katolickiej w Sadłowie. Do dziś pełni role kościoła filialnego.
Należy zauważyć, iż od dłuższego czasu trwają prace dekarsko-budowlane, remontowe. Świątynia uzyskała dotacje z Urzędu Marszałkowskiego m.in. na odnowę elewacji, wieży, pokrycia dachowego. Słowem - kościół nie pozostaje na uboczu.
Na nabożeństwa przychodzą z reguły mieszkańcy Stawiska i Michałek.
Msze św. w niedziele odbywają się o godz. 10.30, w pierwsze piątki miesiąca o 16. Są też nabożeństwa różańcowe, majowe.
Sprawy parafialne należy załatwiać w Sadłowie.
Kościół należy do diecezji płockiej.
Michałki. Świątynie bliskiego regionu - po ewangelikach
Tekst i fot. Bogumił Drogorób

Kościół zbudowano stosunkowo niedawno, w okresie międzywojennym. Służył protestantom, wyznawcom chrześcijaństwa o ewangelickiej barwie.
Podaj powód zgłoszenia
K
Kościół wzniósł tuż przed II wojną pastor Krushe ,zagorzały zwolennik Hitlera,który gorąco agitował w tym kosciele w wojne za likwidacją - unicestwieniem Polaków i zajęciem ich majątków,ten łotr zginął w wypadu utopił się w Wiśle będąc w Warszawie.Ale jego sympatycy czyli lokalni mieszkajacy od lat wsród Polaków Niemcy wypełnili jego wole bardzo skrupulatnie mordując,wysyłajac do obozów,na roboty,konfiskując tysiące Polaków w terenu powiatu rypińskiego.Nowa władza jaka nastała po 45 prawidłowo oceniła Niemców z terenu rypińskiego ,wielu Niemców dostało karę śmierci inni wieloletnie więzienia i konfiskate mienia wraz z deportacją do Niemiec za zbrodnie na rodowitych mieszkańcach tych ziem Polakach.