Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Między edukacją a nauką. Potrójny jubileusz prof. dra hab. Mirosława Krajewskiego

Elżbieta Szubska-Bieroń
Prof. Mirosław Krajewski
Prof. Mirosław Krajewski Fot. Archiwum MK
Bogatym dorobkiem może poszczycić się związany szczególnie z Ziemią Dobrzyńską prof. Mirosław Krajewski, który obchodził piękny, potrójny jubileusz.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

Prof. Mirosław Krajewski, postać wielce zasłużona dla Ziemi Dobrzyńskiej, obchodził niedawno jubileusz 55-lecia pracy zawodowej (1965-2020), 50-lecia działalności naukowej (1971-2021) i 20-lecia uzyskania tytułu naukowego profesora (2001-2021). Uroczystość z okazji pięknego, potrójnego jubileuszu odbyła się w wyjątkowej scenerii - na Zamku Golubskim. Zgromadziła naukowców, współpracowników, działaczy społecznych, a także przyjaciół i rodzinę profesora.

Działalność naukowa i badawcza prof. Mirosława Krajewskiego

Laudację na cześć jubilata wygłosił prof. Zbigniew Kruszewski, prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego i rektor WSPW w Płocku. Przypomniał szczeble edukacji i kształcenia, piastowane stanowiska i funkcje zawodowe i uczelniana, społeczne i państwowe. Podkreślił wkład prof. Mirosława Krajewskiego w tworzenie Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku, a później sprawowanie funkcji jej rektora. Przypomniał działalność badawczą jubilata na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Uniwersytecie Kazimierz wielkiego w Bydgoszczy i Politechnice Warszawskiej (promocja dziesięciu doktorantów, 155 magistrów i 135 licencjatów), w tym recenzenta programów badawczych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Laudator wyeksponował również zasługi M. Krajewskiego na niwie pracy samorządowej jako zastępcy prezydenta Włocławka (2002-2004) oraz radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Mocno zaakcentował też działalność państwową i polityczną profesora jako posła IV i V kadencji na Sejm RP, a także jego pracę w komisjach sejmowych - m.in. Sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, przewodniczenie Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Nadzwyczajnej Komisji rozpatrywania przedstawionych przez Prezydenta RP projektów ustaw o zmianie Konstytucji RP oraz o zmianie ustaw Kodeks postępowania karnego. Podsumowując, prof. Zbigniew Kruszewski podkreślił, że nieczęsto można spotkań tak niezwykłego człowieka, który osiągnął tak wiele. Jego dokonania muszą budzić ogromne uznanie.

Prof. Mirosław Krajewski i jego wysiłki w dziele upamiętniania przeszłości

O osiągnięciach i przepastnym dorobku jubilata jako społecznika, historyka i regionalisty opowiedział jego przyjaciel - poseł Jan Krzysztof Ardanowski. Wspomniał jego aktywność w strukturach ZHP - od stopnia harcmistrza do funkcji członka Rady Naczelnej ZHP, działalność w strukturach ZNP i Zarządu Rejonowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci we Włocławku, któremu prezesował. Wskazał na rolę M. Krajewskiego jako inicjatora licznych przedsięwzięć propagujących w kraju i na świecie miejsca kultu religijnego, m.in. kościoła i Klasztoru Ojców Karmelitów w Oborach, Pilźnie koło Tarnowa i Trutowie, czy kościoła i Klasztoru Ojców Bernardynów w Skępem oraz jako fundatora i pomysłodawcę tablic upamiętniających historię walk Polaków o niepodległość kraju (rocznice wybuchu powstania styczniowego, wydarzeń w 1831 r., pamięć o pomordowanych w czasach totalitaryzmów XX w., czy zakończenie II wojny światowej). Podkreślił, że dzięki osobistym fundacjom jubilata udało się odrestaurować istniejące tam zabytkowe witraże, epitafia czy historyczne obrazy.

Dodał, że głęboka wrażliwość M. Krajewskiego na ludzkie problemy znalazła swój wyraz w bezinteresownej życzliwości wobec dzieci, m.in. we wspieraniu fundacji w Warszawie i Krakowie pomagających najmłodszym. Podziękował za szczególne zaangażowanie i nieocenioną działalność profesora na niwie naukowej, zwłaszcza dotyczącej Ziemi Dobrzyńskiej. Wspominał o jego owocnych wysiłkach w zakresie powołania Dobrzyńskiego Oddziału Włocławskiego Towarzystwa Naukowego w Rypinie, a w 2007 r. stworzenie Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego, któremu - jako honorowy członek - prezesuje do dziś.
Dzięki nieprzeciętnym kompetencjom inspiratorskim i organizatorskim, M. Krajewskiemu udało się zjednać środowisko lokalnych regionalistów dla prowadzenia badań dotyczących Ziemi Dobrzyńskiej. O prężnej działalności towarzystwa pod kierunkiem jubilata świadczy wydanie 14 tomów "Rocznika Dobrzyńskiego", 9 tomów "Ziemi Dobrzyńskiej. Zeszytów Historycznych Dobrzyńskiego Oddziału WTN".

Bogaty dorobek naukowy prof. Mirosława Krajewskiego, obejmujący publikacje dotyczące Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza Płockiego i Kujaw wschodnich

Badania nad kulturą Ziemi Dobrzyńskiej, a także Mazowsza Płockiego i Kujaw wschodnich, obok funkcjonowania stosunków społeczno-kulturalnych w regionie i Europie, zawsze były priorytetem naukowych zainteresowań profesora. Wyraz temu dał w ponad 160 publikacjach, kilkuset artykułach naukowych i rozprawach. Wśród szczególnie ważnych dla regionu należą m.in. "Płock w okresie okupacji (1939-1945)", "Dzieje Płocka 1793-1945" tom drugi, "Dzieje Sierpca i ziemi sierpeckiej "czy "Rypin. Szkice z dziejów miasta", "Kujawy wschodnie i Ziemia Dobrzyńska w latach okupacji hitlerowskiej (1939-1945)", a także wielu interesujących opracowaniach dotyczących Ziemi Dobrzyńskiej i historii Polski w okresie XIX i XX wieku. Wykazujący bardzo emocjonalny stosunek do rodzinnych stron imponujący dorobek wydawniczy i konkretne działania potwierdziły nierozerwalną więź jubilata z Ziemią Dobrzyńską, z której się wywodzi oraz usilne dążenia do utrwalania jej przeszłości. Wszystkie te starania zajęły znaczące miejsce w pięknej historii życia M. Krajewskiego.

Jego znaczące osiągnięcia naukowe, szeroka społeczna działalność i niezwykła aktywność wzbudzają powszechny podziw i uznanie. Wyrazem tego było przyznanie medali, oznaczeń, tytułów honorowych, nagród, a w 1999 r. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Warto podkreślić, że z okazji jubileuszu prof. M. Krajewski otrzymał wiele listów gratulacyjnych. Zasługi profesora docenił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, przesyłając okolicznościowy adres.

Prof. Mirosława Krajewski i jego plany kontynuowania pracy

Jubilat przyznał, że cały dorobek zawdzięcza swojej niestrudzonej konsekwencji, stawianiu celów i dążeniu do ich realizacji. Wszystko, co osiągnął, okupione było ciężką długoletnią pracą. Podzielił się refleksją zaczerpniętą z Owidiusza, iż tylko wytrwała praca może zwyciężyć wszystko. Wspominając swoje dzieciństwo, lata szkolne, a później poszczególne etapy pracy zawodowej podziękował za udzielone wsparcie rodzinie oraz przedstawicielom środowiska naukowego i lokalnego. Przyznał, że tęskni za spokojem natury, który odnajduje obecnie w swoim przydomowym ogrodzie. Złożył deklarację o kontynuowaniu pracy na rzecz nauki i regionu, ale także spełnianiu swoich marzeń zarówno w dziedzinie badawczej, jak i prywatnej.

Podczas uroczystości jubileuszowej zaprezentowana została Księga Jubileuszowa, na którą złożyły się teksty naukowe i gratulacyjne 48 osób, ofiarowane profesorowi przez przyjaciół. Oprawę spotkania na golubskim zamku stanowił występ duetu wokalno-muzycznego z Torunia prezentujący utwory dedykowane przez jubilata rodzinie i przyjaciołom oraz pieśni, które wspólnie zaśpiewali uczestnicy uroczystości.

Z otwartością i serdecznością dla innych

Swoim życiem i budzącym uznanie dorobkiem prof. Mirosław Krajewski dowiódł wielkiej miłości do małej ojczyzny w dziele opisywania i dokumentowania jej historii, tradycji i kultury. Co szczególnie warte podkreślenia, ta wyjątkowa postać, nierozerwalnie kojarząca się z Ziemią Dobrzyńską, postrzegana jest nie tylko jako autorytet naukowy, ale też jako człowiek wielkiej otwartości, serdeczności i życzliwości dla innych. Doświadczyła tego również autorka tego tekstu, która pod okiem jubilata zrealizowała ważny etap swojej działalności naukowej. Także więc w wymiarze osobistym przekazuje swemu promotorowi serdeczne gratulacje i życzenia dalszej wytrwałej działalności w obszarze naukowym i dla dobra wielkiej rodziny Dobrzyniaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska