– Pełni uznania myślimy o pana dorobku naukowym i dydaktycznym oraz nieocenionym wkładzie w rozwój polskiej fizyki – mówił o jubilacie obecny rektor UMK, prof. Andrzej Sokala. - To dzięki panu nasza uczelnia stała się jednym z najważniejszych ośrodków fizyki kwantowej
Thorunium za życie społeczne
Organizatorem poniedziałkowego Kolokwium Czwartkowego, które odbyło się w audytorium Aleksandra Jabłońskiego, był Instytut Fizyki UMK oraz toruński oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Laudację o prof. Dembińskim wygłosił prof. Wiesław Nowak z Instytutu Fizyki UMK, podkreślając jego role jako fizyka, rektora i senatora. O naukowych osiągnięciach jubilata opowiedział prof. Piotr Pepłowski, a referat pt. "Voting in the European Council: a mathematical approach" wygłosił prof. Karol Życzkowski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
Prezydent Torunia, Michał Zaleski, wręczył profesorowi Medal Honorowy „Thorunium” za zasługi dla życia społecznego i naukowego Torunia.
Polecamy
Świetny naukowiec, przyzwoity człowiek
Prof. dr hab. Stanisław Dembiński jest fizykiem, pierwszym demokratycznie wybranym rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Pełnił tę funkcję w latach 1981-1982, po czym został odwołany ze ze względów politycznych.
Okres zarządzania uczelnią przez prof. Dembińskiego zbiegł się w czasie m.in. ze studenckim strajkiem okupacyjnym w listopadzie i grudniu 1981. Rektor zapewnił strajkującym wsparcie, a ich przedstawicieli zapraszał na posiedzenia senatu. Po ogłoszeniu stanu wojennego Stanisław Dembiński stawał w obronie internowanych i prześladowanych pracowników oraz studentów. Gdy w następstwie dramatycznych wydarzeń w maju 1982, doszło do pobicia i zatrzymania wielu demonstrujących studentów, nie pozwolił na usunięcie któregokolwiek z uczelni.
Polecamy
W okresie przemian 1989 roku Stanisław Dembiński został senatorem z listy "Solidarności". Jako parlamentarzysta był przewodniczącym komisji spraw zagranicznych oraz członkiem delegacji parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
