- Pragniemy uczyć dzieci publicznych wystąpień. Zachęcamy je do autokreacji, do występowania w przestrzeni społecznej. Myślę, że dzieci w tym wieku śmiało mogą stawić czoła takiemu wyzwaniu - opowiada o idei konkursu krasomówczego "Demostenes" Mirosław Rzeszowski, dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie.
W tym roku wyzwanie podjęło 25 śmiałków, reprezentantów gmin Szubin i Kcynia. Za rok chęć udziału w imprezie zgłosiła już młodzież z gminy Łabiszyn. Jest więc szansa, że z roku na rok uczestników będzie przybywać.
A kto w tym roku okazał się najlepszym gadułą? Czyje opowieści doceniło jury? Grand prix przypadło Marice Piecuch, uczennicy SP nr 1 w Szubinie. W młodszej grupie wiekowej podium zajęli reprezentanci Kcyni: Weronika Ślipek, Marcel Majda i Nikodem Guzek.
W starszej kategorii wiekowej pierwszym miejscem nagrodzono występ Oliwii Niespodzianej, uczennicy z Kowalewa. Jury doceniło też krasomówcze umiejętności Rozalii Krzemkowskiej z Szubina (drugie miejsce) i Patryka Pawlaka z Kcyni (trzecie miejsce).
- Uważam, że środowisko kulturalne Bydgoszczy powinno pokusić się o zorganizowanie wojewódzkiego finału konkursu krasomówczego o otwartej formule. Jest taka potrzeba, taki potencjał - uważa Mirosław Rzeszowski.
Czytaj e-wydanie »