Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa konferencja w Bydgoszczy: W grze wywiadowczej polscy agenci byli najlepsi

Hanka Sowińska
Uczestnicy rozpoczynającej się w czwartek w Bydgoszczy międzynarodowej konferencji "Na tajnym froncie. Walka służb wywiadowczych podczas II wojny światowej” już dziś odwiedzili miejsca związane z Marianem Rejewskim, pogromcą Enigmy i mjr. Janem Henrykiem Żychoniem, szefem Ekspozytury nr 3. Byli też w Pomorskim Muzeum Wojskowym. Wśród gości jest Janina Sylwestrzak, córka M. Rejewskiego (na pierwszym planie).
Uczestnicy rozpoczynającej się w czwartek w Bydgoszczy międzynarodowej konferencji "Na tajnym froncie. Walka służb wywiadowczych podczas II wojny światowej” już dziś odwiedzili miejsca związane z Marianem Rejewskim, pogromcą Enigmy i mjr. Janem Henrykiem Żychoniem, szefem Ekspozytury nr 3. Byli też w Pomorskim Muzeum Wojskowym. Wśród gości jest Janina Sylwestrzak, córka M. Rejewskiego (na pierwszym planie). Fot. Tomek Czachorowski
Walkom na tajnym froncie poświęcone jest warszawsko-bydgoskie spotkanie historyków. W czwartek 8 października w ratuszu usłyszymy przede wszystkim o szefie bydgoskiej Ekspozytury nr 3 Oddziału II Sztabu Głównego (przedwojenny wywiad).

Polacy pierwsi złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej, a kilka tygodni przed wybuchem wojny tajną wiedzę i maszyny przekazali sojusznikom (Francuzom i Anglikom), niczego w zamian nie oczekując!. Po wybuchu II wojny oficerowie naszego wywiadu pomagali innym krajom tworzyć struktury wywiadowcze, a nasi agenci organizowali sprawne "siatki", działające na kilku kontynentach.

W wydanej przed czteroma laty przez bydgoski Urząd Miasta książce "Życie Enigmą pisane" prof. Jan Mieczysław Ciechanowski przypomniał, że "(...) bez Enigmy alianci zachodni, przede wszystkim Amerykanie, byliby zmuszeni do użycia broni nuklearnej w Europie, celem pobicia Niemców. Enigma skróciła więc wojnę i ratowała Europę przed nuklearną katastrofą, co w dużej mierze było zasługą polskich kryptologów z Marianem Rejewskim na czele".

Od 1930 r. w mieście nad Brdą działała, zorganizowana przez mjr Jana Henryka Żychonia, placówka, która uważana była za najlepszą w kraju. Żychoń nie tylko zasłynął akcją "Wózek" (przejmowanie i kopiowanie przewożonej koleją z Niemiec do Prus Wschodnich korespondencji wojskowej). W czasie II wojny pomagał Amerykanom tworzyć wywiad od zera.

Konferencja pt. "Na tajnym froncie. Walka służb wywiadowczych podczas II wojny światowej" zorganizowana została w Warszawie i Bydgoszczy. W czwartek 7 października w ratuszu spotkają się historycy z kraju i zagranicy. "Bohaterem dnia" będzie mjr Żychoń, uważany za jednego z najlepszych oficerów wywiadu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska