Jak donosi Wikipedia, Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Dzień Kobiet w Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku.
Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom - matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.
W Dzień Kobiet, 8 marca, w samo południe sprzed Starego Browaru ruszy poznańska Manifa. Walczące o równouprawnienie działaczki ruszą w miasto z hasłem "Dość przekrętów w sprawie alimentów!"
Aktywistki podczas Manify w Poznaniu chcą zwróć uwagę na problemem nieściągalności alimentów na dzieci. - Oburza nas to, że aż 250 tys. ojców nie dokłada się do utrzymania swoich dzieci, co daje tyle samo matek pozostawionych samych sobie, często w skrajnie trudnej sytuacji ekonomicznej oraz prawie milion poszkodowanych dzieci - piszą na stronie wydarzenia na Facebooku działaczki ze Stowarzyszenia Kobiet "Konsola". Podobna Manifa odbyła się w sobotę w Bydgoszczy.
Niespodziankę dla kobiet może mieć dziś miasto Warszawa. Pierwsza linia metra została oddana w weekend, więc jest nadzieja, że w Dzień Kobiet, który wypada w niedzielę, uda się przekroczyć metrem Wisłę.
Czytaj e-wydanie »