Międzynarodowy Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej orgaznizowany jest w Ciechocinku od 1996 roku. Pierwotnie organizowała go Grażyna Świtała, a od 2002 roku robi to fundacja Pro Omnibus.
Tegoroczna, 25. edycja Festiwalu wisiała na włosku. Brakowało środków, ale fundacja z pomocą licznych sponsorów, dopięła wszystko na ostatni guzik. Na scenie w Muszli Koncertowej mogło zaprezentować się 53 wokalistów, trzy osoby to obywatele Ukrainy.
Już w czwartek, 15 września w ciechocińskim Parku Zdrojowym zrobiło się głośno i radośnie. Rozpoczęły się wtedy koncerty konkursowe, które w także w piątek, przyciągnęły widownię.
W sobotę, 17 września, odbędzie się Koncert Galowy, podczas którego poznamy zwycięzców dwóch kategorii wiekowych i laureata Grand Prix.
Pod koniec sierpnia, w ramach festiwalu, rozpoczęły się warsztaty, które poprowadziło pięciu instruktorów. - To nie tylko zgranie z orkiestrą, ale także przygotowanie do występu na scenie - dodał Mirosław Satora. - Każda niepełnosprawność jest inna, warto przygotować się do tego wielkiego wydarzenia.
Finał odbędzie się 17 września, w kolejną rocznicę ataku ZSRR na Polskę. - Dekoracja i kotyliony, barwy biało czerwone nie są przypadkowe. Chcemy pokazać swoją niezależność i wolność - dodał Mirosław Satora.
Podczas 25. edycji Festiwalu, jury nie będzie miało łatwego wyboru. W skład komisji wchodzą: Ewa Niedlich, Alicja, Kulińska, Barbara Kawczyńska, Ludmiła Buszyńska i Sławomir Małecki. Przewodzi Andrzej Frajndt.
W piątek odbyła się także promocja i degustacja mięsa drobiowego.
Jak było podczas drugiego koncertu konkursowego w Ciechocinku? Zobaczcie zdjęcia XXV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej.
