Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto arcydzieła sztuki budowlanej Pomorza i Kujaw w drugiej edycji konkursu. Poznaliśmy laureatów

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Finał i gala drugiej edycji konkursu "Arcydzieło sztuki budowlanej" odbyły się w zrewitalizowanych obiektach Fabryki Lloyda w Bydgoszczy. Organizatorem konkursu jest Pomorsko-Kujawska Izba Budownictwa. Migawki z gali także na kolejnych zdjęciach.
Finał i gala drugiej edycji konkursu "Arcydzieło sztuki budowlanej" odbyły się w zrewitalizowanych obiektach Fabryki Lloyda w Bydgoszczy. Organizatorem konkursu jest Pomorsko-Kujawska Izba Budownictwa. Migawki z gali także na kolejnych zdjęciach. Dariusz Bloch
W piątek w zrewitalizowanej bydgoskiej Fabryce Lloyda odbyła się gala drugiej edycji konkursu „Arcydzieło Sztuki Budowlanej”.

- Celem konkursu jest wyróżnienie najciekawszych obiektów budowlanych oraz promowanie sztuki budowlanej i uczestników całego procesu inwestycyjnego oraz realizacyjnego – wyjaśnił Andrzej Cieślik, prezes zarządu Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa, która jest organizatorem konkursu i gali.

Udział w konkursie biorą nie tylko firmy członkowskie P-KIB, ale także niezrzeszone, pochodzące z województwa kujawsko-pomorskiego lub realizujące inwestycje na jego terenie.

Spośród zgłoszonych inwestycji Kapituła Konkursu wybrała jednego laureata oraz wyróżnionych w każdej z następujących kategorii:

  • Budownictwo mieszkaniowe,
  • Budownictwo inżynieryjne i drogowe
  • Budownictwo użyteczności publicznej
  • Obiekty zrewitalizowane.

- Do konkursu kwalifikowane były obiekty z województwa kujawsko-pomorskiego oraz te, które poza regionem, a nawet krajem budowali członkowie naszej Izby – dodał Andrzej Cieślik

Budownictwo mieszkaniowe

W tej kategorii Kapituła przyznała dwa równorzędne tytuły laureatów: dla firmy Erbud SA oddział Toruń i dla IQ Development.

Erbud SA oddział Toruń został laureatem za budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami oraz dwoma garażami podziemnymi przy ul. Garbary 5 w Bydgoszczy. Jego projektantem jest Bartosz Kamiński (Lines Architekci sp. z o.o.). Współczesna architektura tego budynku w naturalny sposób wpisuje się w historyczny kontekst tej części Bydgoszczy (to południowo-wschodnia część Okola przylegająca bezpośrednio do Śródmieścia).

To też może Cię zainteresować

IQ Development został laureatem za inwestycję pn. „BOTANIC Chodkiewicza 19” w Bydgoszczy. To zabudowa mieszkaniowa, która składa się docelowo z 3 budynków mieszkalnych wielorodzinnych - podzielona wykonawczo na 2 etapy. Budynki wielorodzinne z lokalami usługowymi znajdują się przy ul. Chodkiewicza 19 d i E. Budynki zaprojektował arch. Janusz Mikielski (Ator Pracowania Architektury).

Wyróżnienie w kategorii Budownictwa mieszkaniowe przypadło firmie Apro Investment sp. z o.o., która zgłosiła inwestycję pn. „Podniebne Ogrody” przy ul. Żwirki i Wigury 54 w Bydgoszczy. Projektantami są architekci Janusz Mikielski i Maciej Nagórski (Pracownia Projektowa „Ator” i Pracownia Projektowa „Nanu”). To „Zabudowa mieszkalna wielorodzinna z lokalami usługowymi na poziomie parteru, podziemnymi halami garażowymi oraz infrastrukturą techniczną – zespół budynków D, D.I, E,J”.

Budownictwo inżynieryjne i drogowe

W kategorii Budownictwa inżynieryjne i drogowe laur przypadł miastu Bydgoszczy i firmie Budimex SA za budowę drogi publicznej – ulicy Nowogrudziądzkiej w Bydgoszczy, w tym budowę otwartego parkingu wielopoziomowego typu „Park & Ride” i „Park & Go”, wraz z infrastrukturą techniczną i drogową. Projektantem jest mgr inż. arch. Jan Stańczak (Industria projekt sp. z o.o.).

Wyróżnienie przyznano firmie Kormost SA za przebudowę mostu na rzece Osie w miejscowości Szarnoś. Przeprawa zaprojektowana przez mgr inż. Tomasza lipińskiego (Lipiński Mosty) powstała w ciągu drogi powiatowej nr 1407c Rywałd – Świecie nad Osą – Lisnowo. Most składa się z trzech przęseł. Przęsło mostu posiada schemat ramowy oraz konstrukcję z belek strunobetonowych typu „T”.

Budownictwo użyteczności publicznej

W taj kategorii laureatem został Alstal Grupa Budowlana Sp. z o.o. S.K. za budowę Collegium Pharmaceuticum oraz Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej przy ul. Rokietnickiej 3 w Poznaniu. Projektantem jest mgr inż. arch. Rafał Sieraczyński (Rysy architekci). Inwestycja realizowana dla Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu obejmowała wykonanie gmachu Collegium Pharmaceuticum oraz Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej. Łączna powierzchnia użytkowa obiektów wynosi nieco ponad 10000 m kwadratowych, a wartość kontraktu blisko 89 mln zł.

Kapituła przyznała nagrodę specjalną Przedsiębiorstwu Budowlanemu TB. Invest Tomasz Brzeziński. Projektantem jest mgr inż. arch. Magdalena Brzezińska. Nagrodę wręczono za adaptację nowej siedziby Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Bogocie (stolicy Kolumbii). Ambasada mieści się na 11. piętrze piętnastopiętrowego budynku. Cały obiekt biurowy mieszczący się w wieżowcu Edificio Cusezar przy Calle 116 No. 7-15 wpisuje się idealnie w miejską zabudowę Bogoty. Biurowiec znajduje się w „prime” sektorze korporacyjnym miasta, w kompleksie biznesowym zajmowanym przez duże międzynarodowe firmy.

Wyróżnienie przyznano Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu LECH Sp. z o.o., które odpowiada za postawienie budynku przy ul. Bydgoskich Przemysłowców 6 w Bydgoszczy. Zaprojektował go mgr inż. arch. Michał Łukowski (Eco Investment Poland SA). Bryła składa się z parterowej hali przykrytej dachem dwuspadowym. Część biurowa jest trzykondygnacyjna przykryta płaskim dachem. W halach odbywać się będą prace montażowe, drobna produkcja (z wyłączeniem spożywczej, szkodliwej lub uciążliwej), składowanie towarów.

Wyróżnienie stało się także udziałem BWJ Inwestycje Sp. z o.o. za Centrum Badawczo – Rozwojowe Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy przy ul. Modrzewiowej 15. Projekt nowego obiektu dla Kliniki wykonany został przez bydgoskie studio architektoniczne Futura pod kierownictwem niedawno zmarłego znakomitego architekta Andrzeja Malingowskiego. Udział lokalnej pracowni architektonicznej pozwolił uwzględnić kontekst sąsiadującej zabudowy, charakterystycznej dla osiedla Leśnego, jednej z najstarszych bydgoskich dzielnic. Modernistyczna bryła, nieprzekraczająca 5 kondygnacji, otoczona przez lasy, naturalnie wpisuje się w charakter osiedla.

To też może Cię zainteresować

Kolejne wyróżnienie stało się udziałem toruńskiej spółki z o.o. Polna 66 za budynek użyteczności publicznej "POLNA 66" przy ul. Polnej 66 w Toruniu. Projektant: Rafał Bald (Bald Architektura sp. z o.o. „Polna 66” to 3- kondygnacyjny biurowiec powstały na terenie przylegającym do południowej strony ul. Polnej w Toruniu. Powstały w otoczeniu zabudowy biurowo- usługowej w rozwijającej się dzielnicy miasta, graniczy także z zabudową jednorodzinną. Budynek na podłużnej działce zaprojektowano tak, aby maksymalnie wykorzystać eksponowany front działki, jednocześnie zapewniając aż 167 miejsc postojowych dookoła dla zatrudnionych i korzystających z usług urzędujących w budynku firm.

Obiekty zrewitalizowane

Laureatem w tej kategorii zostało PPUH „Steinbudex – J.M.” Jerzy Majorek za rewitalizację Rynku w bydgoskim Starym Fordonie. Projektantem jest mgr inż. Łukasz Pieńczykowski (PPD Wrotech sp. z o.o.). Rewitalizacja Rynku obejmowała wiele zadań: przebudowę kanalizacji deszczowej z odprowadzaniem do zbiornika retencyjnego, budowę oświetlenia ulicznego wraz z iluminacją kościoła i doświetleniem małej architektury, ułożeniem nawierzchni z kostek kamiennych, obramowaniem zieleni, wykonaniem drewnianych siedzisk. W centralnej części placu zbudowano podświetlaną fontannę o pow. 400 m kwadratowych wyposażoną w system nagłaśniający. Wykonano także renowację pomnika. Inwestycję dopełniły nasadzenia zieleni i wykonanie herbu jako elementu dekoracyjnego nawierzchni.

Wyróżnienie Kapituła konkursu przyznała za rewitalizację Teatru Kameralnego w Bydgoszczy przy ul. Grodzkiej 14-16. Zgłaszającym tę inwestycję jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EBUD – Przemysłówka Sp. z o.o. Jest to projekt mgr inż. arch. Roberta Lebiody (Sound & Space sp. z .o.). Przebudowany obiekt został przeznaczony na usługi kultury poprzez przywrócenie historycznej funkcji obiektu - teatru i restauracji. Całość zabudowy objęta projektem znajduje się w obszarze Starego Miasta i jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/324. Dodatkowo budynek przy Grodzkiej 16 figuruje w rejestrze zabytków pod numerem A/887.

* Patronat honorowy nad konkursem objęli marszałek województwa kujawsko – pomorskiego Piotr Całbecki oraz wojewoda kujawsko – pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Patronem prasowym była m.in. „Gazeta Pomorska”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska