Budżet obywatelski to kwota "wykrojona" z budżetu miasta na zadania wskazane przez mieszkańców. Pierwszy taki budżet to kwota 350 tys. złotych. Zadań zgłoszono 16, ale nie wszystkie mieściły się w ramach przyjętego przez radę miejską regulaminu. Ostatecznie pod głosowanie poddano 10 projektów.
Już wiadomo, że zrealizowanych może być sześc, które otrzymały największa ilość głosów. Na tyle wystarczy pieniędzy. Ale i to nie jest pewne, bowiem jeśli któryś z projektów okaże się droższy niż wskazywał kosztorys, zrealizowanych zadań może być mniej.
Co najbardziej interesuje mieszkańców?
Zdecydowanie najwięcej głosów ( 574) wpłynęło na utworzenie miejskiej plaży i zagospodarowanie terenu nad Wisłą. Rzecz niewątpliwie potrzebna, ale i wymagająca rozważnego podejścia do inwestycji, bo trzeba się liczyć z tym, że teren nad Wisłą to teren zalewowy.
Jakie jeszcze projekty mają szansę na realizację? Podajemy za informacją na oficjalnej stronie miasta (wg raportu z głosowania niektóre nie wymienione niżej zadania uzyskały więcej głosów, ale są o wiele droższe):
- zakup sprzętu ratowniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej (331)
- zakup defibrylatorów zewnętrznych (153)
- zakup wyposażenia dla Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego (132)
- plac zabaw przy ul. Mieszka I (56)
- budowa progów zwalniających i oznakowanie ulic na Osiedlu Królów (46)
W głosowaniu udział wzięły 893 osoby. Jedna osoba mogła głosować na więcej niż jeden projekt w sumie oddano 1536 głosów
***
Sprawdź prognozę pogody - kujawsko-pomorskie
