Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Europy wypowiedzieli się: Nie chcemy już zmian czasu. To wyniki wstępne

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Komisja Europejska podała wstępne wyniki publicznych konsultacji w sprawie czasu letniego w Europie. - Przesłanie jest jasne: 84 proc. nie chce już przestawiać zegarków - mówi komisarz Violeta Bulc. - Przejdziemy zatem do działania i przygotujemy wniosek ustawodawczy do Parlamentu Europejskiego i Rady, które następnie wspólnie podejmą decyzję.

W ramach trwających od 4 lipca do 16 sierpnia tego roku konsultacji internetowych wpłynęło 4,6 mln odpowiedzi od respondentów ze wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. To największa liczba odpowiedzi uzyskanych w historii konsultacji publicznych komisji. W Polsce wypowiedziało się w tej kwestii 0,34 proc. mieszkańców.

Przeczytaj też: Zmiana Czasu. Unia Europejska zastanawia się nad jej likwidacją

Wstępne wyniki wskazują, że 84 proc. respondentów opowiada się za zlikwidowaniem przeprowadzanej co pół roku zmiany czasu.

Które z rozwiązań należałoby zastosować? (zlikwidować - niebieski, utrzymać - żółty)

Mieszkańcy Europy wypowiedzieli się: Nie chcemy już zmian czasu. To wyniki wstępne

Źródło: Komisja Europejska

Jakie są ogólne doświadczenia związane ze zmianą czasu? (wg państw; legenda u dołu od lewej, bardzo negatywne, negatywne, bez zdania, pozytywne, bardzo pozytywne)

Mieszkańcy Europy wypowiedzieli się: Nie chcemy już zmian czasu. To wyniki wstępne

Źródło: Komisja Europejska

Violeta Bulc, komisarz ds. transportu, przedstawiła te wstępne wyniki kolegium komisarzy, które odbyło pierwszą dyskusję na temat ewentualnych dalszych kroków. Powiedziała: - Miliony Europejczyków skorzystało z naszych konsultacji publicznych, aby dobitnie wyrazić swoją opinię. Przesłanie jest jasne: 84 proc. nie chce już przestawiać zegarków. Przejdziemy zatem do działania i przygotujemy wniosek ustawodawczy do Parlamentu Europejskiego i Rady, które następnie wspólnie podejmą decyzję.

Wstępne wyniki wskazują też, że dla ponad trzech czwartych (76 proc.) respondentów przechodzenie z czasu letniego na czas zimowy i z zimowego na letni jest doświadczeniem „bardzo negatywnym” albo „negatywnym”. Respondenci uznali, że za zniesieniem zmiany czasu przemawiają względy związane z negatywnym wpływem na zdrowie, wypadkami drogowymi lub brakiem oszczędności energii.

Wyniki mają charakter wstępny i mogą ulec zmianom. Co dalej? Ostateczne wyniki konsultacji publicznych zostaną opublikowane w ciągu najbliższych tygodni. Komisja przedstawi teraz Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek mający na celu zmianę obecnych ustaleń dotyczących zmiany czasu.

Przypomnijmy, większość państw członkowskich UE ma długą historię ustaleń dotyczących zmiany czasu – wiele z nich sięga czasów pierwszej i drugiej wojny światowej lub kryzysu naftowego lat 70-tych. W latach 80-tych Unia Europejska zaczęła stopniowo przyjmować przepisy, na podstawie których wszystkie państwa członkowskie zgodziły się na wprowadzenie jednolitej zmiany czasu i położenie kresu rozbieżnościom. Od 1996 r. wszyscy Europejczycy przestawiają swoje zegary o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca i o jedną godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października. Celem przepisów unijnych nie była harmonizacja systemu czasu w UE, a rozwiązanie problemów – w szczególności w sektorach transportu i logistyki – wynikających z nieskoordynowanego przeprowadzania zmiany czasu w ciągu roku.

Równolegle do systemu czasu letniego w Unii Europejskiej państwa członkowskie stosują trzy różne strefy czasowe. Decyzja w sprawie czasu standardowego leży w kompetencjach krajowych.

Wideo - Koniec ze zmianą czasu na letni i zimowy? W konsultacjach społecznych wypowiedziało się ponad 4 mln Europejczyków

Źródło: X-news/Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska