MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Jodłowej w Grudziądzu od lat walczą o budowę ulicy. Były obietnice prezydenta. Niestety, znowu muszą poczekać...

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Pan Piotr (od lewej), pan Marek i pan Sławomir - mieszkańcy z osiedla domków jednorodzinnych przy ul. Jodłowej oraz pozostali mieszkańcy wielokrotnie na naszych łamach (na zdjęciu 2021 rok) apelowali o pilną modernizację Jodłowej. Władze miasta zdają się nie słyszeć tego krzyku rozpaczy
Pan Piotr (od lewej), pan Marek i pan Sławomir - mieszkańcy z osiedla domków jednorodzinnych przy ul. Jodłowej oraz pozostali mieszkańcy wielokrotnie na naszych łamach (na zdjęciu 2021 rok) apelowali o pilną modernizację Jodłowej. Władze miasta zdają się nie słyszeć tego krzyku rozpaczy Aleksandra Pasis/archiwum
Właściciele posesji położonych przy ulicy Jodłowej w Owczarkach w Grudziądzu proszą od kilkunastu lat o modernizację traktu. I są wciąż zbywani... Mimo tego, nie ustają w zabiegach. Napisali kolejną petycję do władz Grudziądza w tej sprawie. Niestety... mimo zapewnień prezydenta Glamowskiego, że Jodłowa będzie budowana okazuje się, że inne są "wyżej na liście". Jakie?

Mieszkańcy apelowali o budowę Jodłowej zarówno na spotkaniach osiedlowych z prezydentem, w licznie składanych petycjach, a także na łamach "Pomorskiej" (przyp. red. pierwsze artykuły pisaliśmy na ten temat w 2011 roku)!

"Ulica Jodłowa jest w całości w katastrofalnym stanie technicznym, a nasze ówczesne wielokrotne prośby kierowane do Zarządu Dróg Miejskich, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. (...) Nasza droga nie nadaje się do uczęszczania przez pieszych, rowerzystów jak i zmotoryzowanych. Jazda samochodem czy rowerem to udręka. Spacer to omijanie dziur przy czym niejednokrotnie kończył się upadkiem" - czytamy w petycji z 12 marca br.

Mieszkańcy Jodłowej w Owczarkach: "Czym sobie zasłużyliśmy?"

Ludzie podnoszą, że równanie nawierzchni poprzez nawiezienie gruzu z różnych odpadów budowlanych nie jest skuteczne. Ponadto przy takich doraźnych pracach zasypywane są studzienki przez co pracownicy Wodociągów muszą je później odkopywać, zostawiając wyrwy w drodze. Różnice pomiędzy poziomami nawierzchni powodują spływanie wody po deszczu na posesje.

Rozgoryczeni brakiem konkretnych działań mieszkańcy zaznaczają też, że Jodłowa jest najstarszą ulicą w tym rejonie Owczarek. Dodajmy, że nowe nawierzchnie zyskały ulice powstałe w późniejszym okresie np. Morelowa i Platanowa.

"Nasze petycje w sprawie polepszenia jakości nawierzchni ulicy Jodłowej były niestety rozpatrywane negatywnie. Czym sobie na to zasłużyliśmy?" - pytają mieszkańcy.

"Światełkiem w tunelu" była opublikowana na Facebook-u prezydenta Macieja Glamowskiego w listopadzie ub. roku zapowiedź modernizacji Jaworowej i Jodłowej. Jednak i ono zgasło... Gdyż już wiosną br. prezydent w kolejnych facebook-owych nagraniach zapewnił o modernizacji Jaworowej, Brzoskwiniowej... a niedawno także Wierzbowej z pominięciem Jodłowej!

Na modernizację Wierzbowej potrzeba 2,5 mln zł. Czy zgodzą się radni?

Dlaczego Wierzbowa, skoro o niej nie było wcześniej mowy? Z informacji przekazanych przez Karola Piernickiego, rzecznika prasowego prezydenta Grudziądza wynika, że decyzja o modernizacji Wierzbowej jest podyktowana wzmożonym ruchem pojazdów. - Mieszkańcy wykorzystują tę drogę jako alternatywne połączenie ulic Dębowej oraz Paderewskiego, co prowadzi do degradacji nawierzchni ulicy Wierzbowej - wyjaśnia Karol Piernicki.

W tej sprawie w ciągu ostatnich trzech lat do Zarządu Dróg Miejskich wpłynęły trzy petycje mieszkańców Wierzbowej.

Jeśli chodzi o Wierzbową, to jej modernizacja ma zostać "wprowadzona" do budżetu już na sesji w środę 24 kwietnia. Mowa o 2,5 mln zł. W ramach tej inwestycji przewiduje się m. in. :

  • wykonanie modernizacji poprzez wykorytowanie nawierzchni i wymianę podbudowy,

  • wzmocnienie nawierzchni zbrojonymi płytami betonowymi typu Jumbo, wraz z ułożeniem krawężników i oporników betonowych,

  • budowę zjazdów na tereny nieruchomości przyległych i dokonanie regulacji urządzeń podziemnych wraz z wymianą pokryw nastudziennych

Zapytaliśmy także, z jakiego powodu została pominięta kolejny raz Jodłowa. Niestety, odpowiedzi konkretnej nie otrzymaliśmy, a jedynie taką że "w Owczarkach w ostatnim czasie wyremontowano dużą liczbę ulic, potrzeby cały czas są i kolejne ulice także będą remontowane zgodnie z możliwościami budżetowymi".

Na Jodłową mają znaleźć się pieniądze jeszcze w 2024 roku. Kiedy? Nie ma dokładnej daty

Karol Piernicki poinformował, że wpisanie modernizacji Jodłowej jest planowane do tegorocznego budżetu. Ma być to inwestycja realizowana w tożsamej formule jak Wierzbowa. Kiedy? Niestety, nie padła żadna konkretna data.

Podczas sesji w środę, 24 kwietnia jeśli chodzi o Owczarki to oprócz zabezpieczania środków na Wierzbową, planowane jest też zwiększenie finansowania modernizacji mostku przy ul. Bluszczowej w 2025 roku o 3, 6 mln zł. Z postępowania przetargowego wynika, że całość tej inwestycji rozłożonej na dwa lata (2024/2025) to ponad 7 mln zł podczas gdy samorząd miał na ten cel zarezerwowane 3, 8 mln zł. W związku z tym trzeba dołożyć brakującą kwotę.

ZDM aktualnie także prowadzi przetarg na budowę i wykonanie dokumentacji projektowej oświetlenia ulic w Owczarkach: Jaśminowej i Jabłoniowej. Jak nam potwierdza Karol Piernicki, trwa modernizacja Jaworowej, a lada moment ma ruszyć Brzoskwiniowej.

Pisaliśmy także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska