https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Lubrańca apelują: - Chcemy karetkę

Burmistrz Krzysztof Wrzesiński, jak i radny Wojciech Jaranowski zgadzają się, że w Lubrańcu powinna stacjonować karetka.
Burmistrz Krzysztof Wrzesiński, jak i radny Wojciech Jaranowski zgadzają się, że w Lubrańcu powinna stacjonować karetka. Wojciech Alabrudziński
Do roku 2010 w Lubrańcu był zespół wyjazdowy ratownictwa medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W tym też roku został przeniesiony do Brześcia Kujawskiego.

Takie rozwiązanie od dawna krytykują mieszkańcy miasta i gminy Lubraniec. W tej sprawie u władz województwa kujawsko-pomorskiego interweniował Krzysztof Wrzesiński, burmistrz Lubrańca.

- Obecność karetki pogotowia daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa - mówi burmistrz Wrzesiński. - Dlatego występowałem o przywrócenie dawnego stanu rzeczy. Tym bardziej, że są warunki, aby tak się stało. Lokalowo jesteśmy przygotowani niemal od zaraz. Prośbę, skierowaną do władz województwa motywowałem także tym, że gdy w grę wchodzi dojazd karetki czy to z Brześcia Kujawskiego, czy z Izbicy Kujawskiej, każda minuta decyduje o czyimś życiu.

Czytaj również: Zaginieni mieszkańcy naszego regionu [zdjęcia]

Odpowiedź z przełomu maja i czerwca na tę interwencję burmistrza Wrzesińskiego była jednak negatywna.

Ale to nie znaczy, że problem zniknął. W jego rozwiązanie włączył się Wojciech Jaranowski, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

- Dociera do mnie wiele głosów mieszkańców miasta i gminy Lubraniec o ponownym zlokaliowaniu karetki w tej miejscowości - mówi radny Jaranowski.

Karetka - ambulans typu „P” - jak podkreśla radny - mogłaby stacjonować w ośrodku zdrowia. - Taka prośba mieszkańców jest słuszna wobec faktu, że jednym z najważniejszych czynników, decydujących o pomocy i ratowaniu życia jest czas dotarcia do pacjenta. Lubraniec to jedyny ośrodek o statusie miasta i gminy, który pozbawiony jest zespołu wyjazdowego.

- Co będzie, gdy zespół, ulokowany w Izbicy Kujawskiej, dostanie zgłoszenie ze swojej gminy? - pyta Wojciech Jaranow-ski. - A zespół z Brześcia Kujawskiego będzie miał w tym samym czasie zgłoszenie z autostrady A1?

Zdaniem radnego jest wyjście z tej sytuacji. Zespół wyjazdowy w Lubrańcu, którego działalność można wznowić bez dodatkowych kosztów, wyruszyłby na pomoc natychmiast. Swoje pytania radny Jaranowski wystosował do Ryszarda Bobera, przewodniczącego sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Trochę czasu upłynie, zanim będą na nie odpowiedzi. Warto jednak dodać, że stacja pogotowia ratunkowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku ma 8 zespołów wyjazdowych. Logisty-cznie jest przygotowana na utworzenie stacji w Lubrańcu.

***
Pogoda, na dziś (21.07.2016), wideo: TVN Meteo Active/x-news

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska