A jak mieszkańcy Wąbrzeźna i powiatu oceniają poziom bezpieczeństwa w naszym regionie?
Czy naprawdę w mieście nie odbywają się wyścigi samochodowe?
Czy nie ma ulic niebezpiecznych?
Zapraszam do rozmowy na te tematy we wtorek w godz. 10.00 - 14.00 pod nr tel. (0-56) 45-11-928.
Czekam na telefony i e-maile Alicja Kalinowska
[email protected]
W niemal każdy weekend na ulicach: 1 Maja i Wolności oraz odcinkach obwodnicy można usłyszeć i zobaczyć samochody poruszające się z dużą prędkością.
Młodzież za kierownicą
Za kierownicami siedzą zwykle młodzi ludzie, w autach raczej leciwych, ale jeszcze dość sprawnych, aby urządzać sobie nimi nielegalne wyścigi. Tak właśnie młodzież spędza czas wolny. Często nie zdając sobie sprawy jak ogromne zagrożenie stwarza dla siebie, ale także innych użytkowników dróg. Liczą się tylko prędkość i adrenalina.
O tym mówią wszyscy, ale nie wąbrzescy policjanci. - Nie odnotowaliśmy na terenie miasta lub powiatu typowych zjawisk zwanych "wyścigami samochodowymi".
Oczywiście, mamy sygnały o przekroczeniach prędkości przez kierowców na niektórych ulicach naszego miasta, np. 1 Maja, Chełmińskiej czy Wolności.
Wysyłamy patrole policji w te miejsca i staramy się eliminować takie zjawiska - mówi asp. Mariusz Barański, oficer prasowy wąbrzeskiej policji.
Ze statystyk policyjnych wynika, że potrącenia pieszych w mieście raczej się nie zdarzają, a liczba wypadków samochodowych spadła.
Zjawisku wyścigów samochodowych poświęcone było jedno z posiedzeń Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta. - Zaproponowaliśmy przedstawicielom policji, aby zwiększyli ilość patroli w nieoznakowanych samochodach - mówi Witold Wojnowski, przewodniczący komisji.
Pożyczony fotoradar
Podczas obrad radni z komisji poruszali również tematy związane z monitoringiem w mieście oraz potrzebą kupienia fotoradaru. Teraz wąbrzescy funkcjonariusze wypożyczają takie urządzenie z innych komend. O tym jak bardzo jest ono potrzebne na miejscu świadczy "plon" jego ostatniej wizyty pod koniec września. - W krótkim czasie fotoradar wykonał 180 zdjęć dokumentujących wykroczenia drogowe - dodaje asp. Barański.