Zobacz wideo: Policja i sanepid wzmagają kontrole maseczek!
Zmiana organizacji ruchu w centrum Nakła obowiązywać zacznie już w czwartek 25 listopada. Dla kierowców przejeżdżających przez miasto będzie to prawdziwa rewolucja. W najgorszej sytuacji znaleźli się mieszkańcy Paterka. Autobus linii 408 obsługujący trasę Bydgoszcz - Nakło- Paterek nie będzie mógł wjechać do miasta od strony ul. Poznańskiej i skręcić potem w ulicę Bydgoską, jak to się dzieje obecnie. Nie będzie mógł także skręcić w ul. Dąbrowskiego. Z kolei ul. Długa, którą kierowany będzie ruch aut osobowych i małych busów, jest zbyt wąska, by mogły z niej korzystać autobusy.
To Cię może również zainteresować
Stąd niezadowolenie przewoźnika, który zapowiedział, że zmuszony będzie w takiej sytuacji do skrócenia linii 408 z Bydgoszczy do Nakła. Oznaczałoby to brak kursów autobusu na odcinku: Nakło – Paterek. Dla mieszkańców tej podnakielskiej wsi byłby to prawdziwy dramat.
Rada Sołecka Paterka ubolewa...
O problemie informowaliśmy już w połowie listopada. Tekst zakończyliśmy zapewnieniem władz Nakła, że w przypadku likwidacji linii 407 i 408 (obie linie odsługuje ten sam przewoźnik), lub też wprowadzenia istotnych zmian w przebiegu kursów gmina podejmie działania, by utrzymać dotychczasową komunikację, w tym również z miejscowością Paterek, poprzez zaangażowanie lokalnych przewoźników.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Na stronie „Gazety Pomorskiej” na Facebooku stanowisko mieszkańców Paterka w tej sprawie opublikował Piotr Niemczewski, sołtys Paterka. Pismo skierowane zostało do nakielskiego ratusza już 12 bm.
„Rada Sołecka w Paterku z ubolewaniem obserwuje proponowane zmiany w organizacji ruchu w Nakle, które stawiają pod ścianą naszych mieszkańców, nie dając w zamian żadnej alternatywy dotyczącej transportu zbiorowego” – piszą przedstawiciele wsi. Podkreślają, że Paterek, to największa miejscowość wiejska w gminie, a firma Tomasza Sobieszczańskiego i jego linia 408 – jest dla mieszkańców Paterka i Zanotecia prawdziwym skarbem.
- Dlatego kategorycznie nie zgadzamy się na skrócenie linii czyli start i zakończenie przewozów w Nakle, a taką sytuację wprowadza zapowiadana zmiana organizacji ruchu w Nakle - piszą mieszkańcy Paterka. Proponują, by wstrzymać całą operację i dokonać analizy zgłoszonych uwag, a spośród proponowanych przez mieszkańców wariantów wybrać ten, mający największą akceptację społeczną.
Przy okrągłym stole
W poniedziałek 22 bm. przedstawiciele Rady Sołeckiej Paterka zaprosili do rozmów władze gminy i przewoźników – Tomasza Sobieszczańskiego i lokalną firmę, która w miejsce linii 408 mogłaby ewentualnie podjąć się świadczenia usług transportowych między Paterkiem, a Nakłem. Na spotkaniu pojawił się tylko Tomasz Sobieszczański (linia 408). Obecny był m.in. miejscowy radny Zdzisław Sell oraz wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski, także mieszkaniec Paterka. Z ratusza nikogo nie było.
Jak powiedział nam we wtorek 23 listopada Piotr Niemczewski, sołtys Paterka – udało się dojść do porozumienia z przewoźnikiem. Linia 408 nadal służyć będzie mieszkańcom Paterka. Z konieczności zmieni się trasa, po zmianie organizacji ruchu będzie dłuższa. Mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą.
To Cię może również zainteresować
Informacje te potwierdza przewoźnik. - Nie mogę zgodzić się na sytuację, że przez niezrozumiałą decyzję urzędnika młodzież, osoby starsze, czy wymieniona na zebraniu pani z niepełnosprawnym dzieckiem zostaną bez dojazdu, a ja z kłopotem utrzymania linii. Podejmę ryzyko, choć trudno na tę chwilę powiedzieć czy podany rozkład jazdy linii 408 sprawdzi się w praktyce oraz o ile zwiększone koszty przełożą się na ceny biletów – informuje właściciel linii.
Korekta organizacji ruchu w centrum Nakła
Tymczasem kierowcy mogą się już szykować do zmian, które już od 25 listopada obowiązywać zaczną w centrum Nakła. Co się zmieni? Na ulicy Bydgoskiej (od skrzyżowania z ul. ks. Piotra Skargi) przez Rynek i ul. Dąbrowskiego, aż do pl. Marii Konopnickiej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy.
Samochody osobowe, jak i małe pojazdy komunikacji publicznej wjeżdżające do centrum miasta od strony Paterka, będą miały nakaz skrętu w ul. Długą – jeśli wcześniej nie zdecydują się zjechać na obejście północ-południe. Tym samym wjazd na Rynek i ul. Dąbrowskiego będzie niemożliwy. Także kierowcy poruszający się z kierunku ulic: Staszica i Sądowej nie będą mogli pojechać od pl. Konopnickiej w kierunku Rynku.
W centrum miasta pojawią się także progi zwalniające: jeden na Rynku i dwa na ul. Dąbrowskiego. Dopuszczalna prędkość w tym rejonie miasta ograniczona zostanie do 30 km na godzinę.
