Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię
W Zakładzie Karnym w Potulicach przebywa obecnie 977 skazanych, aż 515 z nich znalazło za murami zatrudnienie. To dane z 30 października br. udostępnione nam przez ppor. Justynę Sejdowską-Szrajber.
- Realna powszechność zatrudnienia w Zakładzie Karnym w Potulicach wynosi 91,99 procent, co oznacza, że spośród więźniów zdolnych do podjęcia pracy właśnie taki odsetek znalazł zatrudnienie. Niektórzy z osadzonych oczekują dopiero na konsultację u lekarza medycyny pracy – informuje ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber.
Program „Praca dla więźniów” przynosi efekty
Możliwości zatrudnienia więźniów zwiększyło znacząco otwarcie trzy lata temu w Potulicach hali produkcyjnej duńskiej firmy Hjort Knudsen Polen specjalizującej się w produkcji mebli tapicerowanych.
To Cię może również zainteresować
W ramach programu „Praca dla więźnia” wydzierżawiono duńskiej firmie 15 tysięcy metrów kwadratowych terenu, który nie był zagospodarowany, na prowadzenie niskoemisyjnej działalności gospodarcze. Zgodnie z podpisaną umową ZK oddał teren Duńczykom w dzierżawę na 40 lat.
Firmy zewnętrzne też zainteresowane pracą więźniów
Jak dowiadujemy się - obecnie zatrudnionych na rzecz Zakładu Karnego w Potulicach jest łącznie 317 osadzonych, w tym 100 odpłatnie. Blisko 190 pracuje na rzecz kontrahentów zewnętrznych. Skazani pracują nie tylko w hali spółki Hjort Knudsen Polen, także w wielu innych firmach. Jakich?
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo
- W przedsiębiorstwie MTB Trzebińscy, w Nadleśnictwie Szubin, w firmie Staplery.pl, a także w firmach: Nowak z siedzibą w Nakle, Girder Sp. z o.o. oraz w PPM Pomet Wronki – wylicza ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber. Informuje, że zatrudnienie to jest odpłatne. Skazani wykonują także pracę nieodpłatną na rzecz jednostki penitencjarnej oraz na rzecz Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Resocjalizacja poprzez pracę
- Aktywność zawodowa w czasie odbywania kary pozbawienia wolności ma wiele pozytywnych aspektów i wpisuje się w proces resocjalizacji – słyszymy w ZK w Potulicach. - Więźniowie dzięki podejmowaniu zatrudnienia mają m.in. możliwość samodzielnego pokrywania zobowiązań finansowych tj. kar pieniężnych, czy obowiązków alimentacyjnych. Mogą też finansowo wspierać swoje rodziny.
