Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Płonkowa - to oni walczyli pod Grunwaldem

(FI)
W centralnym punkcie parku eksponowany jest zarys fundamentów płonkowskich świątyń.
W centralnym punkcie parku eksponowany jest zarys fundamentów płonkowskich świątyń.
Za kilka dni otwarty zostanie w Płonkowie "Park Kulturowy - Kościół pw. Świętego Oswalda". To ciekawe miejsce, potwierdzające bogatą przeszłość tej wsi, której mieszkańcy walczyli pod Grunwaldem.

Kilka lat temu udało mi się zaprosić do Płonkowa archeologów. Od razu doszli do wniosku, że natrafią tutaj na coś ciekawego - wspomina ks. Józef Bachorz, proboszcz miejscowej parafii.
Odkrycia były poważne. Dzięki nim w Płonkowie zakończono właśnie budowę pierwszego w gminie Rojewo "Parku Kulturowego - Kościół pw. Świętego Oswalda".

Walczyli z Krzyżakami

Archeolodzy rozpoczęli wykopaliska w 2006 roku. Na terenie dzisiejszej parafii stały wcześniej aż trzy kościoły. Pierwszy z XIII wieku, kolejny z wieku XVI, a następny z XVIII.

- Naukowcy natrafili na fragmenty dwóch ostatnich świątyń - dodaje proboszcz. Odnaleźli też około 300 szkieletów. Część z nich znajdowała się w kościelnych kryptach. Natrafili na liczne monety z różnych wieków, ozdoby, a nawet fragmenty jedwabnych ubrań, co świadczyło o tym, że w Płonkowie przed wiekami mieszkali nie byle jacy panowie. Przy okazji okazało się, że przedstawiciele miejscowego rodu brali udział w bitwie pod Grunwaldem.

Lekcja historii w parku

Aby efekty badań archeologicznych nie pozostały jedynie w naukowej dokumentacji, w Płonkowie stworzono park kulturowy. Realizowane kilka lat przedsięwzięcie właśnie dobiegło końca.

Przed kościołem można oglądać zarys fundamentów dawnych świątyń. Zaznaczono tam, gdzie znajdowały się podziemne krypty. Powstały alejki. - Ostatnim elementem parku były tablice informacyjne. Ich montaż zakończyliśmy w tych dniach - podkreśla ks. Bachorz.

Oficjalne otwarcie obiektu nastąpi 10 listopada. Ale już dziś zachęcamy turystów do odwiedzenia tego ciekawego miejsca, odsłaniającego kolejny rąbek historii Kujaw i Polski.

Wyświetl większą mapę

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska