Kilka lat temu udało mi się zaprosić do Płonkowa archeologów. Od razu doszli do wniosku, że natrafią tutaj na coś ciekawego - wspomina ks. Józef Bachorz, proboszcz miejscowej parafii.
Odkrycia były poważne. Dzięki nim w Płonkowie zakończono właśnie budowę pierwszego w gminie Rojewo "Parku Kulturowego - Kościół pw. Świętego Oswalda".
Walczyli z Krzyżakami
Archeolodzy rozpoczęli wykopaliska w 2006 roku. Na terenie dzisiejszej parafii stały wcześniej aż trzy kościoły. Pierwszy z XIII wieku, kolejny z wieku XVI, a następny z XVIII.
- Naukowcy natrafili na fragmenty dwóch ostatnich świątyń - dodaje proboszcz. Odnaleźli też około 300 szkieletów. Część z nich znajdowała się w kościelnych kryptach. Natrafili na liczne monety z różnych wieków, ozdoby, a nawet fragmenty jedwabnych ubrań, co świadczyło o tym, że w Płonkowie przed wiekami mieszkali nie byle jacy panowie. Przy okazji okazało się, że przedstawiciele miejscowego rodu brali udział w bitwie pod Grunwaldem.
Lekcja historii w parku
Aby efekty badań archeologicznych nie pozostały jedynie w naukowej dokumentacji, w Płonkowie stworzono park kulturowy. Realizowane kilka lat przedsięwzięcie właśnie dobiegło końca.
Przed kościołem można oglądać zarys fundamentów dawnych świątyń. Zaznaczono tam, gdzie znajdowały się podziemne krypty. Powstały alejki. - Ostatnim elementem parku były tablice informacyjne. Ich montaż zakończyliśmy w tych dniach - podkreśla ks. Bachorz.
Oficjalne otwarcie obiektu nastąpi 10 listopada. Ale już dziś zachęcamy turystów do odwiedzenia tego ciekawego miejsca, odsłaniającego kolejny rąbek historii Kujaw i Polski.
Czytaj e-wydanie »