Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej włączyło się w międzynarodową akcję już kilka lat temu. Za każdym razem impreza jest ukierunkowana tematycznie.
Były już nocne spacery po mieście i zwiedzanie zabytków oraz prelekcje dotyczące kosmosu i architektury. W tym roku, w związku z jubileuszową 45. Rypińską Wiosną Teatralną, głównym tematem była kultura.
Frekwencja dopisała
– W sobotę gościliśmy przede wszystkim grupy rodzinne, 4-5 osobowe – opowiada Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. – Frekwencja była całkiem niezła, praktycznie przez cały czas mieliśmy co robić. W tym roku zrezygnowaliśmy ze spaceru po mieście. Ten punkt programu był co roku, więc tym razem postanowiliśmy pójść w nieco innym kierunku.
Od 17.00 mieszkańcy oglądali ekspozycje dostępne w muzeum. Godzinę później rozpoczął się konkurs szachowy. Dzieci grały replikami figur Wikingów. W tegorocznym turnieju wzięło udział aż 14 osób. Tak wysoka frekwencja była możliwa dzięki współpracy z lokalnym Stowarzyszeniem Inicjatywa, które prowadzi klub Szachogród.
Kultura w roli głównej
Później przyszedł czas na prelekcję na temat historii rypińskiej kultury.
– Studentka Alicja Malanowska z UMK w Toruniu stworzyła świetną prelekcję, udowadniając jak barwna była oferta kulturalna Rypina w okresie międzywojennym – tłumaczy dyrektor Szalkowski. – Okazuje się, że sztuki teatralne wystawiali nawet piłkarze, strażacy czy policjanci. Nasze miasto gościło także sławy sceny filmowej.
Do 22.00 w muzeum pojawiali się kolejni goście, którzy mogli zapoznać się np. z wystawami dotyczącymi II wojny światowej i bolesnej historii Domu Kaźni.
– Jesteśmy zadowoleni z tegorocznej edycji – podsumowuje Andrzej Szalkowski. – Oczywiście, gdybyśmy dysponowali większymi środkami impreza na pewno byłaby jeszcze ciekawsza. Zatrudnilibyśmy np. animatorów. Ale i tak uważam, że podołaliśmy zadaniu. Zapraszamy za rok!
Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
