Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania na wynajem dla studentów. Nie nadziej się na oszusta!

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Praktyką rynkową jest, że przy podpisywaniu umowy właściciel pobiera kaucję zabezpieczającą na poczet ewentualnych kłopotów z płatnościami lub zniszczeń w mieszkaniu.
Praktyką rynkową jest, że przy podpisywaniu umowy właściciel pobiera kaucję zabezpieczającą na poczet ewentualnych kłopotów z płatnościami lub zniszczeń w mieszkaniu. Karolina Misztal
- Niektórzy właściciele mają stawki z kosmosu, a warunki kiepskie - mówi Agata, studentka UMK. - Bez agenta można się nadziać, ale nie każdego stać na pośrednika. Jakie są więc średnie ceny mieszkania na wynajem dla studenta? Jak nie dać się oszukać?

Mieszkania na wynajem dla studentów

Liczba studentów w Polsce od blisko 10 lat systematycznie spada, w roku akademickim 2015/2016 było to 1405,1 tys. Ale nadal to spora siła na rynku nieruchomości, gdyż znaczna część z nich wynajmuje lokum.

- Gorący sezon najmu i kupna właśnie trwa - mówi Anna Pugęsek z biura nieruchomości Horyzont w Bydgoszczy.

- Kończy się on pod koniec września, ale wtedy lokali jest już mniej. Szukają nie tylko rozpoczynający studia, ale też osoby ze starszych roczników zmieniające mieszkanie - wyjaśnia Anna Liczmańska, kierownik oddziału Copernicus Nieruchomości w Toruniu.

Mieszkania na wynajem dla studentów - ceny

- Studenci pierwszego roku zaczynają poszukiwania już w czerwcu, natomiast starsi żacy później - zauważa Bartłomiej Kędzierski z Copernicus Nieruchomości. - Młodsi wolą bliżej uczelni, a starsi bliżej centrum miasta. Koszt wynajmu zależy od mieszkania, liczby pokoi, lokalizacji. Mniejsze kosztuje ok. 1000 zł plus opłaty. Pokój dla jednej osoby 600-650 zł.

- Większość studentów, którzy szukają lokalu, korzysta z internetu. Warto wynajmując mieszkanie skorzystać z pośrednika. To bezpieczniejsze - przekonuje pan Bartłomiej.

- Młodzi ludzie mogą paść ofiarami oszustów, warto więc zachować ostrożność - przestrzega Marcin Krasoń, ekspert Home Broker. - Po pierwsze, sprawdź pośrednika. Może ktoś znajomy korzystał z usług tego agenta? Internet to kopalnia wiedzy, ale pamiętajmy, że nie wszystkie opinie muszą być obiektywne i prawdziwe. Dobry pośrednik nie powinien pobierać prowizji ani za udostępnienie adresu mieszkania czy kontaktu do właściciela, ani za pokazanie lokalu. Prowizja powinna być wypłacona dopiero po sfinalizowaniu transakcji i podpisaniu umowy. Pośrednik powinien pomóc przygotować dokumenty, i dopilnować formalności. Standardowa prowizja pośrednika równa się miesięcznemu czynszowi, ale warto negocjować.

Mieszkanie na wynajem dla studenta - o czym pamiętać w umowie?

- Celem umowy najmu jest zabezpieczenie interesów obu stron podpisujących ją - radzi Krasoń. - Dobrze skonstruowana powinna precyzować obowiązki i prawa obu stron i dokładnie wskazywać granicę odpowiedzialności za koszty utrzymania nieruchomości. Przed podpisaniem dokładnie przeczytaj, a w razie wątpliwości skonsultuj z prawnikiem. Są dwa rodzaje umów na czas określony i nieokreślony (rzadziej). Pierwsza trwa tyle, ile wpisano, a jej rozwiązanie jest tylko w sytuacjach podanych w umowie. Studenci podpisują umowy najczęściej na 9 miesięcy. Wtedy we wrześniu trzeba znaleźć nowe mieszkanie. Jeśli ktoś chce zostać, to czasami umawia się na połowę opłaty w wakacje.

- Praktyką rynkową jest, że przy podpisywaniu umowy właściciel pobiera kaucję zabezpieczającą na poczet ewentualnych kłopotów z płatnościami lub zniszczeń w mieszkaniu - dodaje. - To wysokość miesięcznego czynszu i informacja o niej powinna zostać wpisana do umowy. Po zakończeniu jej, kaucja wraca do najemcy, chyba że będą powody, by wynajmujący ją zatrzymał. Popularnym załącznikiem do umowy najmu jest protokół zdawczo-odbiorczy (opisuje stan nieruchomości oraz wyposażenie). Im bardziej szczegółowy, tym lepszy.

Jak zweryfikować właściciela? Poproś o okazanie dwóch dokumentów tożsamości oraz aktu notarialnego. Można też zajrzeć do księgi wieczystej lokalu.

Zapamiętaj, gdy umowę podpisuje jedna osoba, to ona bierze na siebie wszystko, a gdy podpisy składa kilka, wówczas odpowiedzialność jest rozłożona.

Info z Polski - 24 sierpnia 2017.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska