https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie na kredyt

Czy mogę się ubiegać o kredyt mieszkaniowy, gdy jestem na rencie, a żona nie zarabia? W jakiej walucie najbardziej się teraz opłaca taki kredyt zaciągnąć? Czy potrzeba bankowi aż tyle dokumentów, żeby potwierdzić wiarygodność klienta?

     To tylko część z pytań, na które odpowiadała podczas naszego redakcyjnego dyżuru we wtorek Barbara Bazak, kierownik Zespołu Współpracy z Klientami Detalicznymi w bydgoskim oddziale Banku Gospodarki Żywnościowej SA.
     - Do każdego klienta bank stara się podchodzić indywidualnie - tłumaczyła Barbara Bazak. - Stąd niezbędne są dokumenty, z których można wywnioskować czy klient jest w stanie udźwignąć ciężar spłaty zaciągniętego kredytu. Na Zachodzie też nikt nie pożycza pieniędzy na jeden kwitek - mówiła.
     Jeden z powszechniejszych błędów, który popełniamy przy ocenie własnych możliwości spłaty, tu nieuwzględnianie limitów kredytowych na rachunkach osobistych. Uruchomienie takiego kredytu spowoduje naliczenie przez bank odsetek, a te pomniejszą możliwości spłaty zaciągniętego kredytu mieszkaniowego. Trzeba zatem ten fakt w swoich dochodach uwzględnić.
     Kiedy kredyt, kiedy pożyczka?
     Kilka ogólnych refleksji z tego dyżuru.

Posiadacz konta osobistego w tym samym banku, w którym ubiega się o kredyt mieszkaniowy, korzysta z pewnych przywilejów. Na przykład płaci bankowi niższą prowizję, obciążony jest mniejszą marżą, ma możliwość automatycznej spłaty kredytu.

     Pierwsza - to przekonanie bankowców, że klient, który ubiega się o kredyt mieszkaniowy jest dziś już dużo bardziej świadomy niż kiedyś. Porównuje oferty, wie o co pytać, nie jest mu obca bankowa terminologia.
     Refleksja druga - znacznie częściej ubiegamy się o kredyt na budowę nowego domu, na dokończenie rozpoczętej budowy lub na zakup mieszkania niż na kupno działki budowlanej.
     Refleksja trzecia - rzadziej niż kiedyś, ale jeszcze czasami mylimy terminy: pożyczka hipoteczna i kredyt mieszkaniowy.
     Kredyt mieszkaniowy nie jest ograniczony żadną kwotą i jest przeznaczony na sfinansowanie inwestycji (mieszkania, budowy, działki). Jednym z warunków jego uzyskania jest wniesienie do inwestycji określonych środków własnych. W przypadku BGŻ SA jest to 15 proc. wartości inwestycji.
     Natomiast pożyczki hipotecznej bank udziela na przedsięwzięcie bliżej nieokreślone i w przypadku BGŻ SA nie może być ona wyższa niż 500 tys. zł.
     Zabezpieczenie kredytu zawsze stanowi hipoteka, a do czasu jej ustanowienia - w przypadku gdy jej nie ma - klient może skorzystać z ubezpieczenia kredytu.
     Nie zawsze też wiemy, że kredyt mieszkaniowy możemy w banku zaciągnąć także na refinansowanie większych od minimalnych środków własnych, które zaanagażowaliśmy w inwestycję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska