Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Pomorza i Kujaw zarobił w marcu o 85 zł więcej niż w lutym

Agnieszka Domka-Rybka, Fot. SXC [email protected] Tel. 052 326 31 86
Większy od spodziewanego wzrost płac przy mocnym spadku zatrudnienia może świadczyć o tym, że przedsiębiorcy bardziej skupiają się na restrukturyzacji zatrudnienia niż negocjacjach płacowych z tymi, którzy zostają w firmie
Większy od spodziewanego wzrost płac przy mocnym spadku zatrudnienia może świadczyć o tym, że przedsiębiorcy bardziej skupiają się na restrukturyzacji zatrudnienia niż negocjacjach płacowych z tymi, którzy zostają w firmie
Wreszcie mamy dobre wiadomości - średnia pensja mieszkańca Pomorza i Kujaw wzrosła w marcu w porównaniu z lutym o 86 zł brutto. Jest też więcej ofert pracy. I, niestety, zła informacja: mimo to wzrosła liczba bezrobotnych.

- Większy od spodziewanego wzrost płac przy mocnym spadku zatrudnienia może świadczyć o tym, że przedsiębiorcy bardziej skupiają się na restrukturyzacji zatrudnienia niż negocjacjach płacowych z tymi, którzy zostają w firmie - komentuje Krzysztof Stępień, główny ekonomista w firmie doradczej Expander. - Psychologia biznesu zapewne pochwaliliby takie zachowania, widząc w nich podtrzymanie motywacji do pracy tych, których etaty nie zostały zredukowane.

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w marcu płace podniosły się o 5,7 proc. Tymczasem zatrudnienie zmalało o 0,9 proc., czyli w 4 razy większym stopniu niż w lutym. W regionie mamy teraz 127 tys. bezrobotnych, to jest o 1320 osób więcej niż w lutym. Stopa bezrobocia wynosi u nas trochę ponad 15 procent ( w kraju to przeszło 11 proc.).

Profesor Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club Szacuje, że w ciągu trzech najbliższych lat swoje posady straci 800 tysięcy, w tym czasie stopa bezrobocia będzie rosła o 2-3 procent, a produkcja spadała o 10-15 procent rocznie.

Co ciekawe, w marcu urzędy pracy w województwie kujawsko - pomorskim otrzymały 6,5 tys. ofert pracy, czyli o 94,9 proc. więcej niż w lutym).

To znak, że kryzys nas odpuszcza? - Powiem tak: sytuacja na rynku pracy jest w tej chwili nieprzewidywalna, dane zaskakują - komentuje Artur Janas, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. - Być może firmy wolą, choć się tym raczej nie chwalą, zwalniać pracowników niż obniżać im pensje. Dziś bardzo modne są umowy na czas określony, nie trzeba więc nawet zwolnić, wystarczy nie przedłużyć umowy. Dziś każdy etat to dla firmy duża inwestycja, ze względu na wysokie koszty pracy. Jeśli taniej jest podnieść komuś płacę ze względu na dodatkowe obowiązki wynikające z redukcji zatrudnienia, przedsiębiorstwa mogą wybrać taką alternatywę.

Dodajmy, że pozostałe statystyki GUS też są pozytywne. Produkcja budowlano- montażowa zwiększyła się w marcu o 1,2 proc. po wzroście o 1,9 proc. w lutym. Ceny  wyprodukowanych artykułów podniosły się o 5,6 proc. w skali roku.

- Na tle informacji ze świata o spadku produkcji przemysłowej w u nas sytuacja wygląda imponująco! - uważa Stępień. - Na Ukrainie w marcu zmniejszyła się ona aż o ponad 30 proc. w skali roku, w Ameryce spadła o blisko 13 procent, a w Rosji o prawie 14 proc. Opublikowane dane mają optymistyczny wydźwięk, pokazując na przykład korzystny wpływ osłabienia złotego na naszą gospodarkę.

Ile zarobiliśmy od stycznia? Patrz załącznik

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska