Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Włocławka: - Straciłem pracę, nie mam na życie, a postojowe mi się nie należy. Dlaczego?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Gazeta Krakowska
Choć w regionie ZUS wypłacił dotąd ponad 24 mln zł postojowego, nie wszystkim się należy.

- Nie pracuję, nie mam oszczędności na życie i nie dostanę nic - skarży się mieszkaniec Włocławka. - Takich osób, jak ja, czyli fatalnych przypadków niedziałającej tarczy jest zapewne więcej - skarży się pan Jacek z Włocławka. - Miałem jedną czwartą etatu, a główne źródło dochodu to była umowa cywilnoprawna. Efekt? Nie mam żadnej pomocy od państwa, bo podlegam ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Postojowe mnie nie obejmuje. Na infolinii ZUS potwierdziłem. To strasznie niesprawiedliwe.

Polecamy także: Kujawsko-pomorskie firmy zwalniają pracowników. Nie, to koronawirus zwalnia...

Niestety, to prawda.

- Uprawniony do świadczenia postojowego nie może mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych - w tym przypadku tym innym tytułem jest umowa o pracę - wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Kto ma prawo do postojowego?

Tarcza antykryzysowa daje prawo m.in. do świadczenia postojowego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie Prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, jeżeli:
* doszło do przestoju w prowadzeniu działalności w wyniku COVID - 19,
* przedsiębiorca rozpoczął jej prowadzenie przed 1 lutego 2020 r.,
* przedsiębiorca nadal prowadzi działalność, a przychód z tej działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym złożenia wniosku był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim,
* jeśli przedsiębiorca zawiesił prowadzenie działalności po 31 stycznia 2020 r.,
* nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Z kolei w przypadku osób wykonujących umowy cywilnoprawne (zleceniobiorców, wykonujących umowy agencyjne, umowy o świadczenie usług na warunkach zlecenia, umowy o dzieło), jeżeli:
* zleceniodawca albo zamawiający miał przestój w działalności w wyniku COVID-19,
* umowa została zawarta przed 1 kwietnia 2020 r.
* przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był niższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS (dla wniosków składanych w kwietniu i maju od kwoty 15 595,74 zł).

Świadczenie postojowe może być udzielone trzykrotnie. Wniosek o świadczenie postojowe składają przedsiębiorcy.
W przypadku umów cywilnoprawnych wniosek o świadczenie pierwszorazowe jest przekazywany za pośrednictwem zlecającego albo zamawiającego. Ponowna wypłata świadczenia realizowana jest na podstawie oświadczenia osoby uprawnionej (zleceniobiorcy, wykonującego umowę o dzieło), w którym wskazuje, że jego sytuacja materialna nie uległa poprawie. Kolejna wypłata świadczenia może zostać zrealizowana nie wcześniej niż w następnym miesiącu po wypłacie poprzedniego świadczenia.

2080 lub 1300 złotych

Dla przedsiębiorców jest to kwota 2 080 zł (albo 1 300 zł dla przedsiębiorców, którzy rozliczają podatek w formie karty podatkowej i są zwolnieni z obowiązku opłacania podatku VAT).

Polecamy także: Bydgoska firma Florita słynie z dywanów kwiatowych. W biznes uderzył koronawirus [zdjęcia]

Dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne to 2080 zł albo w wysokości odpowiadającej sumie wynagrodzeń wynikających z umów, jeżeli ich suma w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku była niższa od 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. nie przekroczyła kwoty 1 299,99 zł).

Wniosek o świadczenie postojowe może być złożony najpóźniej w ciągu 3 miesięcy po miesiącu, w którym zostanie zniesiony ogłoszony stan epidemii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska