Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w trakcie swojego przemówienia podkreślił, że ta obwodnica Inowrocławia to bardzo ważna inwestycja dla całego regionu, dla miasta Inowrocławia, ale także dla powiatu - jednego z większych w województwie.
Inowrocław ma wreszcie obwodnicę. Właśnie została otwarta [ZDJĘCIA]
- Z reguły jest problem z terminowym wykonaniem inwestycji, tym bardziej na uwagę zasługuje fakt, że mamy tu do czynienia z inwestycją wykonaną przed czasem. W momencie powstania obwodnicy Inowrocławia szereg dróg krajowych, obecnie remontowanych przez GDDKiA, zostanie przekazanych pod administrację samorządu. Jest to wartość 11 milionów złotych, która zostanie w powiecie. Już zostały przygotowane programy inwestycyjne na drogę nr 15 i 25, których remont jest nie mniej ważny niż powstanie obwodnicy - chodzi o dobre skomunikowanie z autostradą A1 i powstającymi S5 i S10 - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Głos zabrał równieś Piotr Król, poseł PiS, członek sejmowej komisji infrastruktury.
- To, że spotykamy się tutaj dzisiaj i możemy uczestniczyć w tym otwarciu wzięło się z dużego oczekiwania społecznego. Pamiętam różnego rodzaju inicjatywy społeczne podejmowane po to, żeby ta obwodnica powstała. Nie jest to ostatnia inwestycja, która będzie realizowana na ziemi inowrocławskiej. Liczę, że w ciągu najbliższych tygodni uda się podpisać umowę na tak zwany łącznik obwodnicy, istotny dla całej tej części naszego województwa - powiedział.
Przypomnijmy: umowę na budowę obwodnicy podpisano 5 listopada 2014 roku na okres 27 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Zadanie polegało na budowie prawie 19 km trasy posiadającej po dwa pasy w obu kierunkach.
Obwodnica omija miasto od wschodu i znacznie skraca czas przejazdu kierowców jadących na trasie Toruń - Konin/Poznań. Inwestycja zakładała budowę 3 węzłów drogowych („Latkowo”, „Jacewo” i „Tupadły” ), kilkunastu obiektów inżynierskich a także przebudowę istniejącej sieci drogowej. W ramach prac wykonano też wiele urządzeń ochrony środowiska.
Nowy odcinek obwodnicy jest zlokalizowany na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w powiatach: Inowrocławskim i Mogileńskim, na terenach gmin: Inowrocław, Miasto Inowrocław, Kruszwica, Strzelno.
Ogólny koszt inwestycji to ponad 359 mln zł. Wykonawcą było konsorcjum firm: Mirbud S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów „Erbedim” Sp. z o.o., a głównym podwykonawcą Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia SA.
Więcej informacji z Inowrocławia na:www.pomorska.pl/inowroclaw