Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

Wydarzenie w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zorganizowała Fundacja Aktywizacja Oddział w Bydgoszczy.
- Wybraliśmy ten lokal z uwagi na jego dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest tu też winda, co było ważne szczególnie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich - mówi Michał Świerczyński, specjalista ds. rynku pracy w Fundacji Aktywizacja Oddział w Bydgoszczy. - Zainteresowanie było bardzo duże. Tylko w pierwszej godzinie po otwarciu targów odwiedziło je prawie 100 osób.
Można było skorzystać z porad doradców zawodowych i nie tylko
Targi adresowano nie tylko do beneficjentów programów realizowanych przez fundację, ale także do wszystkich mieszkańców posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.
- Naszym podstawowym zadaniem statutowym jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy, stąd też organizacja tych targów - mówi Michał Świerczyński. - Dla zainteresowanych podjęciem zatrudnienia to była doskonała okazja do spotkania z pracodawcami otwartymi, współpracującymi w zespołach różnorodnych i zorientowanymi na kwalifikacje i kompetencje osób z niepełnosprawnością.
Do dyspozycji odwiedzających przygotowano 18 stanowisk, na których pracodawcy prezentowali swoje oferty, w tym było też stoisko Fundacji Aktywizacja Oddział w Bydgoszczy.
- Tu można było dodatkowo zapoznać się w ofertami 9 pracodawców, którzy osobiście nie mogli uczestniczyć w targach - mówi Michał Świerczyński. - A ponadto skorzystać z porad doradców zawodowych, job craftera, czyli indywidualnego opiekuna, który udziela wsparcia i pomocy osobie niepełnosprawnej, np. omawia z nią kwestie dotyczące rozmowy o pracę, podpowiada, co warto poprawić, co zaakcentować. Była też możliwość zapisania się na spotkanie z psychologiem, który doradzi, jak radzić sobie ze stresem np. przed rozmową kwalifikacyjną.
Duży wybór ofert pracy, każdy mógł znaleźć coś dla siebie
Na targach swoje stoisko miał też Zakład Ubezpieczeń Społecznych - tu niepełnosprawni mogli porozmawiać ze specjalistami i zapoznać się z ofertami pracy, które oferuje ZUS. Poza tym swoje stoisko eksperckie wystawiła Państwowa Inspekcja Pracy.
- Najważniejszym celem targów było poznanie przez osoby niepełnosprawne pracodawców i ich ofert pracy, które w tym roku dotyczyły wielu dziedzin wymagających różnego poziomu wiedzy, wykształcenia i doświadczenia - mówi Michał Świerczyński. - Wybór ofert wystawcy przygotowali duży - od pracy na produkcji poprzez pracowników gastronomii, sprzedawców, pracowników recepcji czy magazynów, obsługę klienta aż po specjalistów ds. marketingu i social mediów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jeśli ktoś nie mógł być osobiście na targach, to zachęcamy do kontaktu z naszą fundacją. Udzielimy wszelkich informacji.