Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony euro, miliony kibiców i torunianin Michał Kwiatkowski. Rusza Tour de France [wideo]

(jp)
Michał Kwiatkowski zadebiutuje w Wielkiej Pętli.
Michał Kwiatkowski zadebiutuje w Wielkiej Pętli. archiwum
Rozpoczyna się setna edydja Tour de France. To Liga Mistrzów w świecie kolarzy. Impreza, która popularnością na świecie niemal dorównuje mundialowi i igrzyskom olimpijskim.

Tej popularności wyścigu nie zaszkodziły specjalne nawet afery dopingowe ostatni lat. Lance'owi Armstrongowi już odebrano zwycięstwa we Francji, zaledwie kilka dni temu oficjalnie przyznał się do stosowania dopingu inny zwycięzca, Jan Ullrich. Nad peletonem wciąż unosi się duch niedozwolonej medycyny, ale i tak rywalizację śledzą miliony widzów na całym świecie.

Ale nie tylko. TdF to także ogromne pieniądze. Budżet wyścigu szacowany jest na 140 mln euro. To jedna z bardziej dochodowych imprez w historii sportu. Prawo do organizacji etapu wyceniono na 300 tys. euro, otwarcie wyścigu - 1,5 mln euro. Ale opłaca się. Gdy w 2007 roku pieniądze wyłożył na to Londyn, zyski wyniosły 70 mln funtów.

Dopingiem nie martwią się także sponsorzy. Partnerem samochodowym wyścigu od kilku lat jest Skoda. Czeska marka zanotowała w tym czasie 50-procentowy skok rejestracji nowych aut we Francji. Rentowność reklam na koszulkach kolarzy sięga nawet 1000 procent!

źrodło: Bank BGŻ/x-news

W tym roku wyścig jest wyjątkowy - to jego jubileuszowa, setna edycja. Dlatego organizatorzy wrócili do korzeni i nie odwiedzą innych krajów. Cała trasa wiedzie przez Francję. Rozpoczyna się w sobotę na Korsyce, meta 21 lipca w Paryżu.

W sumie rozegrany zostanie 21 etapów o łącznej długości 3360 km, a wzniesień zaplanowano trzy razy więcej niż przed rokiem. Kolarze aż dwukrotnie podczas jednego etapu wspinać się będą pod słynną Alpe d'Huez, co już wywołało sporo protestów w peletonie.

Faworytem numer jeden w wyścigu po żółtą koszulkę i blisko pół miliona euro premii jest Chris Froome, który w ubiegłym roku pomagał Bradleyowi Wigginsowi. Media kreują jego pojedynek z Hiszpanem Alberto Contadorem, ale porażka Brytyjczyka byłaby jednak niespodzianką.

W peletonie zobaczymy trzech Polaków i mogą odegrać solidne role w przedstawieni. To torunianin Michał Kwiatkowski (4 w Tirreno-Adriatico wiosną, 21. miejsce w światowym rankingu), Przemysław Niemiec (6 w Giro d'Italia) i mistrz Polski w czasówce Maciej Bodnar.

Michał Kwiatkowski ma w tym sezonie zebrać doświadczenie i powalczyć o białą koszulkę najlepszego młodzieżowca: - Mam 23 lata i wierzę,że to doświadczenie zaprocentuje w przyszłości. Nie wiem, jak będzie wyglądała moja forma i samopoczucie po Tour de France. Niektórzy mówią, że można być w jeszcze lepszej formie, inni potrzebują odpoczynku. Postaram sie przejechać cały wyścig i dopiero wtedy zobaczę, czy jestem w stanie jeszcze walczyć o zwycięstwo w Tour de Pologne.

Wszystko w Eurosporcie

Eurosport pokaże wszystkie 21 etapów wyścigu na żywo wraz z prezentację zespołów 27 czerwca. Każdy etap poprzedzony będzie 20-minutowym wprowadzeniem do relacji, a codzienne transmisje kończyć się będą specjalnym programem Tour de France Extra, w którym dziennikarze Eurosportu rozmawiać będą na mecie z bohaterami wyścigu. Ekspertami stacji będą dawni mistrzostwie kolarstwa - Sean Kelly oraz Richard Virenque.

Wyścig już po raz dwunasty komentować będzie duet Tomasz Jaroński-Krzysztof Wyrzykowski. W roli eksperta Dariusz Baranowski (12. miejsce w wyścigiu w 1998 r.), a magazyny przygotowywać będzie Adam Probosz.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska