Zobacz wideo. Wyjątkowe nazwy ulic w Toruniu
Piotr Gliński z wizytą w Toruniu
W Toruniu od 13 do 20 listopada trwa 29. Festiwal EnergaCAMERIMAGE. Z tej okazji do miasta przyjechał sam wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. O festiwalu mówił, że to ”największy, najbardziej znany na świecie, najbardziej cenny festiwal filmowy w Polsce”. - W związku z marką tego festiwalu kilka lat podjęliśmy decyzję o zaangażowaniu Państwa Polskiego w budowę nowej siedziby dla festiwalu, ale nie tylko dla festiwalu, budowę Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE wraz z Fundacją Tumult i z miastem Toruń – mówił wicepremier.
Jak przyznał, współpraca przebiega dobrze. - Już rozmawiamy o konkretach – stwierdził minister. - Toruń wyrasta na bardzo ważne miejsce na mapie kulturalnej Polski, zawsze był ważnym miejscem, a teraz dodatkowo te szanse będą multiplikowane – uważa minister Piotr Gliński i dodaje, że środki na to przedsięwzięcie są już zabezpieczone w budżecie państwa, a samo centrum jest w czołówce, jeśli chodzi o inwestycje kulturalne w kraju, w których finansowanie zaangażował się resort.
Piotr Gliński podkreślał także, że budowa centrum to inwestycja w Polskę.
- Rozumiem, że w Toruniu są jakieś słowa: są Jordanki, to po co nam kolejne? Polska się będzie rozwijała, my musimy inwestować w Polskę. Kolejne pokolenia będą nam dziękowały, że mają takie piękne miejsca – mówił.
Michał Zaleski: "Każda budowa budzi emocje"
Zdaniem prezydenta Zaleskiego budowa centrum zapewni stałą obecność festiwalu w naszym mieście. Włodarz miasta prosi więc o stwarzanie dobrej atmosfery wokół inwestycji. - Każda budowa budzi emocje. Wiem, że tego typu inwestycje będą, jest to nieuchronne, powodowały do dzisiaj trwające dyskusje i zastanowienia. Ale spójrzmy kilka lat do przodu. Rząd RP zdecydował się zainwestować w naszym mieście. My jako miasto, współfinansując, uczestniczymy w tej inwestycji – mówił prezydent. Zapewnił, że chce, by obiekt spełnił oczekiwania zarówno Polaków, jak i mieszkańców miasta. - Proszę państwa o dobry współudział w kształtowaniu przyszłości tej inwestycji – zaapelował prezydent.
Polecamy
Co będzie znajdować się w Europejskim Centrum Filmowym Camerimage w Toruniu?
Na piątkowej konferencji obecny był także prezes Fundacji Tumult i dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, Marek Żydowicz, który podkreślił, że o budowę centrum zabiegano od dawna. - Jeśli nie stworzymy odpowiedniej infrastruktury, festiwal po prostu nie będzie mógł się rozwijać, a jak nie będzie mógł się rozwijać, to będzie gasł – uważa Marek Żydowicz. Prezes fundacji zwrócił się także do osób negatywnie oceniających inwestycję. - Jak można krytykować coś, czego się nie zna? - pytał i wymienił liczne działania, jakimi zajmować się będzie centrum:
- począwszy od produkcji filmowej,
- poprzez edukację,
- skończywszy na wystawiennictwie.
- Sama sala główna będzie uzupełnieniem sali na Jordankach. Ta sala będzie miała to, czego nie ma sala na Jordankach – dodał. W centrum znajdzie się także Dom Kina, a w nim nie tylko sale kinowe, lecz także wideoteka, archiwum, biblioteka, i ogromne przestrzenie wystawiennicze.
O przyszłej działalności centrum mówił również sam jego dyrektor, Kazimierz Suwała. - Myślę, że nie mając pandemii, a mając możliwości, naprawdę jesteśmy w stanie wiele ciekawych projektów organizować. Jak widać po naszych gościach, festiwal to miejsce, do którego się wraca - mówił.
Z kolei prezydent Zaleski nie ukrywał, że chce, aby centrum funkcjonowało przez cały rok i tętniło życiem każdego dnia.
Przypomnijmy, że według planów Europejskie Centrum Filmowe Camerimage ma powstać do 2025 roku, choć niewykluczone są opóźnienia, związane chociażby z epidemią koronawirusa. Pierwsze wbicie łopaty nastąpi najprawdopodobniej w 2023 roku. W projekcie przyszłorocznego budżetu miasto planuje przeznaczyć na przygotowanie do budowy 9 mln zł. Ministerstwo w 2022 roku wyłoży 20 mln zł.
