MInister sportu stanął za Energą Manekin Toruń. Drużyna...

  MInister sportu stanął za Energą Manekin Toruń. Drużyna niesłusznie wyrzucona z Superligi?!

  (jp)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Konrad Kulpa od stycznie nie mógł grać w Superlidze.

  Konrad Kulpa od stycznie nie mógł grać w Superlidze. ©Lech Kamiński

  Seria walkowerów i karna degradacja toruńskiej drużyny były niesłuszne. Minister Andrzej Biernat podważył wszystkie decyzje Polskiego Związku Tenisa Stołowego w tej sprawie.
  Konrad Kulpa od stycznie nie mógł grać w Superlidze.

  Konrad Kulpa od stycznie nie mógł grać w Superlidze. ©Lech Kamiński

  Torunianie z Superligi zostali karnie zdegradowani w trakcie ostatniego sezonu. Powodem było sześć walkowerów, które PZTS nałożył na Energę Manekina za bezprawne występu Tajwańczyka Wuh Chi-Chi w lidze chińskiej już po podpisaniu umowy w Toruniu.

  Klub od początku nie zgadzał się z sankcjami, skierował sprawę do prokuratury, poprosił ministerstwo sportu o kontrolę w Polskim Związku Tenisa Stołowego. Energa Manekin przede wszystkim zarzucała PZPS, że decyzje nie zapadły zgodnie z regulaminem związku.

  Pierwszą bitwę torunianie wygrali, bo znamy już wyniki ministerialnej kontroli w PZPS.
  Minister Andrzej Biernat wstrzymał wykonanie uchwały Zarządy PoZTS z dnia 23 września w sprawie zatwierdzenie Regulaminu Rozgrywek na sezon 20013/14. Co to oznacza? Minister podzielił zdaniem toruńskiego klubu, że wszystkie przepisy określające przebieg postępowania prowadzącego do ukarania zawodników i klubu za nieprzestrzeganie regulaminu PZTS powinny być uchwalone przez Walne Zgromadzone Delegatów PZTS a nie przez Zarząd PZTS. Tymczasem Energę Manekina zdegradował Wydział Rozgrywek, który zgodnie z regulaminem, nie miał takich uprawnień. Okazało się także, że zarząd związku bezprawnie rozszerzył katalog kar dyscyplinarnych o karę walkowera oraz odsunięcie od meczu zawodnika.

  Jakie to ma konsekwencje? Od decyzji ministra nie przysługuje odwołanie, ale strona, która się z nią nie zgadza, może w ciągu 14 dni złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Energa Manekin ma prawo teraz przynajmniej domagać się zwrotu kosztów wykupienia dzikiej karty na kolejny sezon, a nawet odszkodowania od PZTS.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej