Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. Świetny początek Polaków! Po bardzo dobrej grze pokonali Austrię [ZDJĘCIA]

Paweł Kotwica
W swoim pierwszym meczu na EHF Euro 2022, polscy piłkarze ręczni pokonali Austrię 36:31. ZPRP
W swoim pierwszym meczu na mistrzostwach Europy piłkarzy ręcznych, Polska wygrała w Bratysławie z Austrią 36:31.

Polska - Austria 36:31 (17:14)
Polska: Kornecki (1-60 min, 11/40 = 28 %) Zembrzycki (na dwa karne, 0/2 = 0 %) – Krajewski 6 – Sićko 6, Pietrasik 2 – Olejniczak 2, M. Pilitowski – Daszek 6 – Moryto 9 (3) – M. Gębala 1, Walczak 2, Syprzak 2, Bis. Trener: Patryk Rombel.
Austria: Doknić (1-53, 8/40 = 20 %), Hausle (53-60 min, 2/6 = 33 %) – Frimmel 8 (5) – Bilyk 3, Hutecek – Zeiner 3, Hermann 3 – Bozović 1, Zivković 1 – Weber 4 (1) – Posch 7, Wagner 1, Herburger. Trener: Ales Pajović.

Karne. Polska: 3/4 (Moryto trafił w poprzeczkę). Austria: 6/7 (Weber rzucił obok bramki).

Kary. Polska: 6 minut (Sićko czerwona kartka za faul 47 min, Olejniczak, M. Gębala po 2). Austria: 10 minut (Posch, Zivković, Frimmel, Herburger, Bilyk po 2).

Przebieg: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 5:4 (‘8), 5:5, 7:5, 7:6, 8:6, 8:7, 9:7, 9:8, 10:8, 10:9, 11:9, 11:10, 12:10, 12:11 (‘23), 15:11 (‘27), 15:12, 16:12, 16:13, 17:13, 17:14 – 18:14, 18:15, 19:15, 19:16, 21:16, 21:17, 22:17, 22:19, 23:19, 23:20, 25:20, 25:21, 26:21, 26:22, 27:22, 27:23, 28:23, 28:24, 29:24, 29:25, 30:25, 30:26, 31:26, 31:27, 32:27, 32:28, 33:28, 33:29, 25:29 (‘56), 35:30. 36:30, 36:31.

Bardzo dobry mecz, świetne otwarcie turnieju, przed którym nasi szczypiorniści mieli olbrzymie problemy. Te piętrzące się kłopoty najwyraźniej zmobilizowały naszą drużynę, która na inaugurację węgiersko-słowackiego Euro pokonała ósmą drużynę poprzednich mistrzostw Starego Kontynentu.

48 godzin przed meczem było dla naszej ekipy koszmarem. Kompletny bałagan w testach covidowych, sprzeczne ich wyniki, utrudnienia w treningach, a nawet w hotelowych posiłkach, wreszcie wykluczenie ze składu pięciu zakażonych koronawirusem zawodników i ściąganie na ich miejsce rezerwowych, nerwowe oczekiwanie na wyniki ich testów, które dotarły dopiero na trzy godziny przed pojedynkiem… Wszyscy zadawali sobie pytanie, jak to wpłynie na naszych reprezentantów. Jeśli już, to wpłynęły pozytywnie.

Biało-Czerwoni zaczęli od bardzo aktywnej, podwyższonej dodatkowo pod bocznych rozgrywających rywala obrony 5-1. Udało się w ten sposób praktycznie wyeliminować z gry największą austriacką gwiazdę, lewego rozgrywającego niemieckiego THW Kiel, Nikolę Bilyka, ale ułatwiły sprawę obrotowym, którzy raz za razem dostawali podania i zdobywali gole.

Na szczęście dobrze grał polski atak, w którym jedynym graczem na prawym rozegraniu był skrzydłowy Michał Daszek. Ale płynnie akcje rozgrywał i dużo widział Michał Olejniczak, z drugiej linii trafiał Szymon Sićko, na lewym skrzydle skuteczny był Przemysław Krajewski. Choć przydarzyły się pojedyncze straty i nieskuteczne rzuty, to ofensywna gra naszego zespołu wyglądała bardzo dobrze.

W 8 minucie drużyna trenera Patryka Rombla wyszła po golu Daszka na prowadzenie 5:4, Austriacy szybko wyrównali, ale trafił Sićko i nasi zawodnicy byli z wynikiem z przodu już do końca tej części gry. Udawało im się podwyższać prowadzenie, najpierw do dwóch bramek. Od stanu 12:11 w 23 minucie Biało-Czerwoni mieli serię trzech trafień z rzędu, co pozwoliło odskoczyć na wyraźniejszą przewagę. Do przerwy było trzy na plusie, co dawało optymizm na drugą połowę.

W niej nic się w obrazie gry nie zmieniło. Może tylko to, że lepiej zaczął bronić Mateusz Kornecki. Nadal nasi zawodnicy grali skutecznie w ataku pozycyjnym, dzięki interwencjom bramkarza oraz skutecznym akcjom obronnym biegali do kontrataków i kończyli je, dzięki czemu ich przewaga cały czas była jeśli nie pewna, to w miarę bezpieczna. Znakomite zawody nasi rozgrywał Arkadiusz Moryto (dziewięć bramek przy tylko dwóch pomyłkach, uznany za najlepszego zawodnika meczu), asystował mu, a i sam trafiał Daszek, z drugiej strony boiska ciągle trafiał Krajewski. Nie wybiła naszych szczypiornistów nawet czerwona kartka dla Sićki, który w 47 minucie sfaulował kończącego kontrę Bilyka, bo dobrą zmianę dał niedawno debiutujący w kadrze Ariel Pietrasik. Już do końca spotkania przewaga zespołowo grających Polaków wahała się między czterema a sześcioma trafieniami, bo niemal na każdego gola Austrii nasi zawodnicy odpowiadali spokojnie rozegraną i zakończoną zdobyciem bramki akcją.

W innym meczu grupy D: Niemcy – Białoruś 32:29 (17:18).
W meczu grupy B: Portugalia - Islandia 24:28 (10:14)

W niedzielę o godzinie 20.30 Polacy zagrają z Białorusią.