Mistrzostwa Polski na ergometrze. Grad medali klubów z Pomorza i Kujaw [zdjęcia]

Kazimierz Fiut
Marta Wieliczko z Wisły Grudziądz cieszyła się z mistrzostwa Polski
Marta Wieliczko z Wisły Grudziądz cieszyła się z mistrzostwa Polski Julia Kowacic
Siedem złotych, trzy srebrne i cztery brązowe medale zdobyli przedstawiciele klubów Pomorza i Kujaw w rozegranych we Wrocławiu mistrzostwach Polski w wiosłowaniu na ergometrze. Drużynowo triumfowała Lotto-Bydgostia przed AZS UMK Toruń.

Wioślarki i wioślarze, choć w kraju mamy aktualnie rekordowe liczby zakażeń, nie przestraszyli się Covida i liczne, w reżimie sanitarnym, przystąpili do pierwszej w tym roku rywalizacji o medale mistrzostw Polski.

POLECAMY

W gronie seniorów dominowali kadrowicze. U mężczyzn do ostatnich metrów bój o zwycięstwo toczyli Mirosław Ziętarski z AZS UMK Toruń i Wiktor Chabel. Nieznacznie lepszy okazał się torunianin. Na piątej pozycji zameldował się Mateusz Biskup (Lotto-Bydgostia), szósty był Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), siódmy Fabian Barański (WTW Włocławek), a dziewiąty Mikołaj Burda (Bydgostia).

U pań od startu do mety na czele plasowała się Marta Wieliczko (Wisła), wicemistrzyni olimpijska z Tokio, a tuż za nią zameldowała się Joanna Dittmann (Lotto-Bydgostia), zaś dziewiątym miejsce zajęła Barbara Streng (Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie).

W wadze lekkiej mężczyzn pewnie zwyciężył Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica), zaś na trzeciej pozycji ukończył bieg Dawid Wachowicz (Lotto-Bydgostia). Tuż za nim uplasowali się Miłosz Jasiulewicz (BTW), Dawid Frącz-Zakrzewski i Dariusz Paczkowski (obaj Lotto-Bydgostia) i Jakub Predel (Wisła). Z kolei u kobiet wicemistrzynią kraju została Kornelia Semrau z AZS UMK.

Medale zdobywali też juniorzy i juniorzy młodsi. Trzeci w biegu juniorów był Piotr Śliwiński (WTW Włocławek), a juniorek Sandra Bryk (Zawisza). Najlepszą juniorką młodszą okazała się Julia Ćwiklińska (Lotto-Bydgostia), a brąz u juniorów młodszych zdobył Nikodem Zaporowicz (CHTW Chełmża).

Startowali też w mistrzostwach i to z powodzeniem wioślarze niepełnosprawni i mastersi z Lotto-Bydgostii. W kategorii PR3 PI (narząd ruchu) złoty medali przypadł Magdalenie Maxelon, zaś w PR3VI (narząd wzroku) - debiutantce Karolinie Rzepie, srebro wywalczył w PR2 (narząd ruchu, ręce i tułów) - Daniel Welter. Krzysztof Paprocki okazał się najlepszy w gronie mastersów.

W klasyfikacji drużynowej zaliczanej do rywalizacji o Drużynowe Mistrzostwo Polski pierwsze miejsce zajęła Lotto-Bydgostia - 237 pkt. (cztery złote, dwa srebrne i brązowy) przed AZS UMK Toruń - 163 (złoty i srebrny) i Posnanią - 101… 5. Wisła - 88 (złoty), 8. WTW Włocławek - 65 (brązowy), 11. Zawisza - 55 (brązowy), 12. BTW - 52, 19. CHTW - 26 (brązowy), 20. Gopło - 25 (złoty).