Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy
Papierowe legitymacje już dawno odeszły do lamusa. Większość studentów posługuje się elektroniczną legitymacją w formie karty, umożliwiającą np. wejście do sali wykładowej, biblioteki, wjazd na uczelniany parking itp. Ale obecnie istnieje jeszcze wygodniejsza forma: mLegitymacja. To nic innego jak legitymacja studencka w telefonie.
To też może Cię zainteresować
mLegitymacja spełnia te same funkcje, co tradycyjna wersja dokumentu, a zawsze jest pod ręką. Przydaje się w wielu sytuacjach, w których potwierdza się status studenta np. przy korzystaniu z ulg w komunikacji miejskiej czy podczas kupowania biletów do kina.
Uczelnia musi przystąpić do projektu
To, czy student może korzystać z mLegitymacji, zależy od uczelni. Przede wszystkim rektor lub inna wyznaczona przez niego osoba powinni wypełnić stosowny formularz. Następny etap to podpisanie porozumienia.
– Z przystąpieniem do naszego projektu nie wiążą się żadne koszty. Uczelnia nie musi kupować dodatkowego sprzętu czy oprogramowania. Dla studentów z kolei to same korzyści – w zainstalowanej na smartfonie aplikacji mogą mieć pełnoprawny zamiennik tradycyjnej wersji dokumentu. Z tego rozwiązania skorzystało już 120 uczelni w Polsce, które wydały już ponad 170 tysięcy mLegitymacji. Zachęcamy kolejne - mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Politechnika Bydgoska wystawiła 1168 mLegitymacji
mLegitymacje są wydawane zarówno studentom uczelni publicznych, jak i prywatnych. W regionie mogą z nich korzystać studenci niektórych uczelni.
Na Politechnice Bydgoskiej im. J. J. Śniadeckich mLegitymacja funkcjonuje od 29 kwietnia 2021. – Aby otrzymać mLegitymację należy posiadać ważną standardową legitymację studencką (ELS) – informuje dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. PBŚ i rzecznik prasowy uczelni. - Wystarczy złożyć wniosek, a sam dokument elektroniczny jest bezpłatny. Na PBŚ wystawiono dotychczas 1168 legitymacji, odebrano 523. Pozostałe czekają na odebranie.
Na UKW rośnie zainteresowanie mLegitymacją
O mLegitymację mogą wystąpić również studenci Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. –Początkowo zainteresowanie nie było duże, ale w ostatnich tygodniach widzimy bardzo duży wzrost zainteresowania posiadaniem mLegitymacji w telefonie – wyjaśnia Tomasz Zieliński, rzecznik uczelni. - Na dziś to 165 legitymacji odebranych (jeżeli możemy mówić tak o działającej, potwierdzonej aplikacji;) i niemal 500 w procedowaniu. Zbliżamy się więc do 10 proc. (ponad 7 tys. studentów), ale patrząc na ostatni przyrost oraz fakt powszechnego używania elektronicznych dokumentów domniemywać można, że procent będzie rósł.
Studenci WSB i BSW także mogą mieć legitymację w smartfonie
- Studenci mają możliwość otrzymania mLegitymacji, jednak nie zwalnia ich to z posiadania Elektronicznej Legitymacji Studenckiej – wyjaśnia Ola Płoszaj, rzeczniczka prasowa Bydgoskiej Szkoły Wyższej. W BSW, aby otrzymać mLegitymację, studenci muszą napisać podanie. Uczelnia nie pobiera opłaty manipulacyjnej za wydanie mLegitymacji. Na dziś wydano około 80 mLegitymacji.
Ta forma dokumentu funkcjonuje również w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu i Bydgoszczy. – Studenci naszej uczelni mają możliwość zalogowania się w systemie i wygenerowania mLegitymacji – dodaje Edyta Sołtysiak, rzeczniczka prasowa WSB w Toruniu.
Konieczny telefon z Androidem lub iOS
Aby mieć możliwość korzystania z cyfrowej wersji legitymacji, student musi mieć telefon z systemem operacyjnym Android lub iOS. Dokument należy aktywować poprzez kod QR oraz kod aktywacyjny otrzymany na uczelni. mLegitymacja studencka jest jedną z funkcjonalności aplikacji mObywatel.
