O premię może starać się osoba fizyczna, która:
a) ma nie więcej niż 40 lat,
b) posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe,
c) rozpoczęła urządzanie gospodarstwa rolnego (tzn. stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha nie wcześniej niż w okresie 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy,
d) przed dniem rozpoczęcia urządzania gospodarstwa:
– nie wystąpiła m. in. o: przyznanie płatności na podstawie przepisów o płatnościach bezpośrednich, pomoc finansową na operację typu „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020, pomoc finansową w ramach PROW 2007-2013 na działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom” i „Korzystanie z usług przez rolników i posiadaczy lasów” oraz pomoc finansową w ramach PROW 2004-2006 na działanie „Ułatwienie startu młodym rolnikom” jak również nie wystąpiła o pomoc finansową w ramach Programu SAPARD,
– nie była posiadaczem zwierząt objętych obowiązkiem zgłoszenia do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stada,
– nie prowadziła działu specjalnego produkcji rolnej.
Pomoc może być przyznana, jeżeli wnioskująca o nią osoba posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe wynikające z wykształcenia (potwierdzone odpowiednim świadectwem lub dyplomem) lub stażu pracy w rolnictwie. Istnieje możliwość uzupełnienia wykształcenia – młody rolnik ma na to trzy lata liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
Istotna jest również wielkość ekonomiczna gospodarstwa. Nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i większa niż 150 tysięcy euro.
Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa – średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów. Przy czym, przynajmniej 70 proc. minimalnej wielkości musi stanowić przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (JST).
Wnioskodawca powinien przedłożyć biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa w zakresie działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.
W pierwszej kolejności pomoc będzie przysługiwać wnioskodawcom, którzy uzyskają największą liczbę punktów. Można będzie je otrzymać m.in. za powierzchnię gruntów rolnych, kwalifikacje zawodowe, rodzaj planowanej produkcji, innowacyjność.
Pomoc nie może zostać przeznaczona na: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.
Beneficjent zobowiązany będzie m.in. do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu (nie później niż do dnia upływu 3 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy) wartość ekonomiczna gospodarstwa powinna wzrosnąć co najmniej o 10 proc.
Premia w wysokości 100 tys. złotych zostanie wypłacona w dwóch ratach:
- pierwsza rata w wysokości 80 proc. – po spełnieniu przez beneficjenta (w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy) warunków z zastrzeżeniem których została wydana decyzja);
- druga rata w wysokości 20 proc. – po realizacji biznesplanu.