Organizatorzy, wykorzystując wystawę "Dla Ciebie, Polsko, i dla Twojej chwały, żołnierze wyklęci Pomorza i Kujaw", wypożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej, połączyli ją ze spotkaniem z miejscowym historykiem Adamem Węsierskim. Pprzeprowadził w GOK lekcję historii dla uczniów klas gimnazjalnych. Przekazał młodzieży solidną dawkę informacji o losach Polski w pierwszej połowie XX wieku. - Jestem zaskoczony postawą młodych ludzi. Nowe pokolenie inaczej widzi historię niż pokolenie, które zetknęło się z nią i żyło w tamtych czasach - mówi Adam Węsierski. - Młodzież podchodzi do "wyklętych" z empatią, wyrażają to w sposobie ubioru i noszą emblematy z tym związane. Bardzo zaangażowali się w lekcję. Byłem zdumiony zainteresowaniem i sposobem odbioru wystawy i konferencji.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Jak dodaje historyk, młodzież jest żądna sensacji, zadaje wnikliwe pytania. Nie boi się prawdy, chcą jej. - Ja podałem fakty. Przedstawiłem je w ten sposób, że nie wszyscy "niezłomni" byli krystaliczni, bo taka jest prawda. Historii nie można tuszować - dodaje Węsierski. - Starsze pokolenie albo widzi tylko bohaterów, albo bandytów. Rodziny, których przodkowie byli związani z podziemiem, widzi niewątpliwie bohaterów.
Właściwie cały dzień trwały obchody związane z historią regionu, a przedstawiciele władz samorządowych, Lasów Państwowych, szkół i instytucji kultury oraz harcerze złożyli kwiaty pod pomnikiem w okolicy stacji kolejowej Lipowa Tucholska, upamiętniającym zbrojne starcie 5. szwadronu 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej z żołnierzami KBW. Na konferencji pt. "Zapomniani bohaterowie" była mowa o prześladowaniach i represjach wobec mieszkańców gminy Śliwice w okresie stalinizmu.
Adam Węsierski wydał książkę pt. "Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Tucholi w latach 1945 - 1954". - Na podstawie tej publikacji przytoczyłem wyniki badań nad działalnością żołnierzy wyklętych w naszej gminie oraz podałem przykłady represji wobec współpracujących z "wyklętymi" mieszkańcami - mówi historyk. - Są głosy niezadowolenia.
Ważnego wyjaśnienia, co do prawdy, która jest niezbędna, by budować przyszłość, udzielił ks. Andrzej Koss. Śliwicki proboszcz wyjaśnił również kwestie kary śmierci w świetle nauki kościoła i prowadzonych działań wojennych.
Marek Witkowski, radny Sejmiku opowiedział o odwetowych działaniach oddziałów "wyklętych". Bywały one tragiczne w skutkach.
Spotkanie z Adamem Węsierskim będzie 11 marca w Kęsowie, 16 w Lubiewie i 22 w Gostycynie.
Pokłosiem konferencji z młodymi ludźmi będą zorganizowane podchody z "wyklętymi".
Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [08.03.2018]