Absolwenci gimnazjów musieli już podjąć ostateczną decyzję, którą szkołę i klasę wybierają. Zakończenie rekrutacji to także liczenie etatów. Wiadomo że tych ubędzie, bo uczniów znów jest mniej.
Jeszcze w 2014 roku do powiatowych szkół przyszło 560 pierwszoklasistów. W tym czasie gimnazja w powiecie mogileńskim kończyło blisko 500 osób. Dziś do powiatowych szkół przychodzi setka uczniów mniej.
To jednak i tak sukces, bo w powiecie mogileńskim gimnazja ukończyło 370 osób. 80 osób przyszło do szkół w Mogilnie, Bielicach i Strzelnie z ościennych miejscowości, głównie z powiatu inowrocławskiego oraz z gminy Trzemeszno.
Najchętniej młodzież wybierała Zespół Szkół w Mogilnie. Do tej szkoły przyjdzie 233 absolwentów gimnazjów. O sto osób mniej rozpocznie naukę w Zespole Szkół w Bielicach. Do Zespołu Szkół w Strzelnie przyjdzie we wrześniu 79 nowych uczniów.
Spora część gimnazjalistów wybrała licea. To w Mogilnie - 93 osoby, w Strzelnie - 23, a w Bielicach 17. Szkołę zawodową w Mogilnie wybrało 58 osób, w Strzelnie 18, w Bielicach nie było chętnych. Spora liczba uczniów wybrała naukę w technikum.
Związkowcy chcą, aby nie tylko dyrektorzy szkół powiatu mogileńskiego zarabiali więcej
Technikiem żywienia chcą być 22 osoby, technikiem mechanizacji rolnictwa - 18, a mechanikiem samochodowym - 13. W Mogilnie technikiem informatykiem chce zostać 39 osób. 18 osób wybrało technikum drogowe, 13 ekonomiczne, 12 turystyczne.
Do drugiej połowy sierpnia dyrektorzy szkół będą ustalać plany zajęć i podział godzin. Kiedy zakończą prace okaże się czy dla wszystkich nauczycieli jest praca. Jak przyznaje Andrzej Konieczka, naczelnik wydziału oświaty starostwa, etatów z pewnością będzie mniej.
Jednak jeszcze w sierpniu część nauczycieli zdecyduje się skorzystać z przysługujących im świadczeń (m.in. z emerur pomostowych) czy też z urlopów zdrowotnych.