Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież zmieni to miasto. Jakie propozycje dla niej ma kandydat KO na prezydenta Torunia?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia, przedstawił propozycje dla młodych mieszkańców miasta
Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia, przedstawił propozycje dla młodych mieszkańców miasta Grzegorz Olkowski
Propozycje dla młodych torunian przedstawił Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia w wyborach zaplanowanych na 7 kwietnia

Tak działa porodówka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

od 16 lat

Swoje propozycje kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia Paweł Gulewski przedstawił podczas briefingu zatytułowanego "Młodzi zmienią to miasto". Towarzyszyło mu kilkoro młodych torunian.

Wybory 2024 w Toruniu. Czego oczekują młodzi torunianie?

Jak podkreślił Paweł Gulewski program jego, a także Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Rady Miasta, powstaje przy udziale mieszkańców Torunia. Tak powstała oferta także dla młodszych - uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów.

- Chcemy przedstawić propozycje dla młodzieży, która zabiera się za tworzenie przyszłości Torunia - stwierdził podczas briefingu Paweł Gulewski.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Towarzyszący mu młodzi ludzie przedstawili swoje oczekiwania.

- Komunikacja miejska powinna być bardziej dostępna dla mieszkańców. Robiono poprawki w jej funkcjonowaniu, ale potrzeba poważniejszych zmian. Trzeba poprawić częstotliwość kursów, też komfort - obecnie autobusy i tramwaje często się spóźniają. Przydałaby się dodatkowa linia do kampusu uniwersyteckiego - mówiła Kaja, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

Zosia z IV Liceum Ogólnokształcącego wskazywała, że przydałyby się fundusze dla samorządów uczniowskich. W jej szkole udało się takie zdobyć, dzięki czemu ustawiono tzw. źródełko z wodą pitną.

Inne oczekiwania młodzieży dotyczą funduszy na inicjatywy kulturalne młodzieży oraz działań zapewniających przestrzeganie praw ucznia.

Konkretne propozycje przedstawił Hubert Maciejewski. Jest on przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia, będzie kandydował do dorosłej Rady Miasta z listy KO.

- Decydenci pomijają temat młodzieży, dlatego potrzebna jest Komisja Szkolnictwa i Inicjatyw Młodzieżowych w Radzie Miasta. Zajęłaby się realizacją postulatów młodych i dialogiem z nimi. Potrzebne są szkolne budżety partycypacyjne. Trzy miesiące temu zgłosiłem projekt w tej sprawie do pana prezydenta. Dotąd nie otrzymałem jednak odpowiedzi. Co do komunikacji miejskiej, to zdecydowana większość pasażerów to młodzi ludzie - uczniowie, studenci, osoby pracujące. Dlaczego musi być tak, że ich celem staje się posiadanie samochodu? Niech nadal korzystają oni z komunikacji miejskiej, która musi jednak spełniać ich oczekiwania. Do realizacji tego potrzeba młodych ludzi w składzie Rady Miasta - mówił Hubert Maciejewski.

Wybory 2024. Oto propozycje kandydata KO dla młodych torunian

Jakby nie patrzeć, uwaga o pomijanie przez decydentów kwestii młodzieży dotyczy także Pawła Gulewskiego. Przez trzy i pół roku był on zastępcą prezydenta Michała Zaleskiego. Teraz, jako kandydat na prezydenta, złożył kilka propozycji.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

- Musimy prowadzić tzw. mapowanie potrzeb młodych torunian - mówił Paweł Gulewski. - Nie badamy ich oczekiwań i to się musi zmienić. Jako prezydent będę chciał powołać miejskiego rzecznika praw ucznia. Zajmie się on ofertą pomocy psychologicznej i terapii dla młodych. Obecnie w toruńskich szkołach brakuje miejsc samorealizacji dla uczniów. Dlatego planuję utworzenie, finansowanych z budżetu miasta, młodzieżowych hubów kreacji. Będą to miejsca w szkolnych świetlicach, gdzie będzie można nauczyć się programowania, operowania dronami, drukarkami 3D, tego, jak należy współpracować ze sztuczną inteligencją. Powinno też powstać jak najwięcej klastrów dedykowanych młodzieży, zajmą się one choćby organizacją spotkań z ludźmi biznesu, którzy podpowiedzą, jak zacząć działalność w tej sferze. Musimy też pamiętać, że młodzież to najbardziej scyfryzowana grupa społeczna - trzeba to wykorzystać.

Pytany o ofertę dotyczącą najmłodszych torunian, Paweł Gulewski zapowiedział poszukiwania tzw. instrumentów finansowych, które pozwolą na utworzenie kolejnych miejskich żłobków i przedszkoli, zwłaszcza w lewobrzeżnej części miasta.

Przypomnijmy, że wybory samorządowe zaplanowano na niedzielę 7 kwietnia. Mieszkańcy Torunia będą wybierać prezydenta miasta, radnych Rady Miasta Torunia (jest jednocześnie rada powiatu i radą gminy) oraz radnych sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. W niedzielę 21 kwietnia odbędzie się ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - jeśli w pierwszej żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Młodzież zmieni to miasto. Jakie propozycje dla niej ma kandydat KO na prezydenta Torunia? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska