Z wnioskiem o przyznanie dofinansowania na rekonstrukcję młyna w Kłóbce wystąpiło Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. I wiadomo, że placówka ta otrzyma ponad 2 miliony złotych dofinansowania na ten projekt. W tym tygodniu bowiem umowy o dofinansowanie zostały podpisane.
Marszałek Piotr Całbecki w trakcie podpisywania umów przyznał, że rekonstrukcja młyna wodnego na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce jest jednym z najciekawszych projektów. Dlaczego? Choćby dlatego, że młyn ten nie będzie mielił ziaren, lecz wytwarzał energię elektryczną.
Odtworzenie młyna, z którego zachowały się jedynie fundamenty i piwnice oraz jaz piętrzący wodę, będzie kosztowało prawie 3 mln złotych, ale ponad 2 miliony złotych pochodzić będą właśnie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego Kłóbce mają się rozpocząć na początku przyszłego roku i potrwać do końca września.
Z projektu Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej wynika, że w odtworzonym młynie dzięki sugerowanemu rozplanowaniu linii przemiałowej oraz odpowiedniemu zagospodarowaniu wnętrza młyna i przestrzeni wokół niego możliwe będzie poznanie przez zwiedzających wszystkich mechanizmów, jakie stosowane były w dawnych tego typu obiektach. Zrekonstruowany młyn będzie oczywiście stanowił integralną część skansenu , a jego właścicielem będzie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Przypomnijmy, że w Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce jest jednym z najmłodszych skansenów w Polsce - został udostępniony dla zwiedzających 31 lipca 1993 roku. Skansen prezentuje kulturę ludową dwóch regionów: Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, natomiast ramy czasowe obejmują okres od drugiej połowy wieku XIX do lat 60-tych XX wieku.
Bywalcy Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce wiedzą, że na terenie skansenu systematycznie przybywa zabytkowych obiektów. W połowie tego roku dobiegła końca rewaloryzacja i adaptacja zabytkowego spichlerza dworskiego. I dwustuletni budynek został jako kolejny obiekt udostępniony do zwiedzania.
