Na naszych drogach jeździ coraz więcej prywatnych samochodów, niemało jest też prywatnych przewoźników. W tej sytuacji spada liczba pasażerów, korzystających z usług byłego PKS-u.
Z początkiem września inowrocławski oddział Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego SA z siedzibą we Włocławku wycofał na Kujawach i Pałukach 12 kursów, dokonał też korekty w rozkładzie jazdy, polegającej na skróceniu tras na kilku liniach. M.in. przestał kursować autobusy relacji Inowrocław (godz. 15.20) - Dąbrowa Biskupia, Janikowo (godz.5.00) - Inowrocław), Barcin (godz. 10.40-Żnin), Inowrocław (12.45) - Żnin. Z kolei trasa autobusu relacji Inowrocław (13.45) - Włocławek została skrócona do Dąbrowy Biskupiej.
- Powodem wycofania kilkunastu kursów autobusowych był fakt, iż były one nierentowne. Obecnie nie pracujemy nad wprowadzeniem kolejnych zmian w obrębie działania oddziału w Inowrocławiu - informuje Tomasz Fic, prezes zarządu KPTS SA.
Spółka planowała świadczenie usług w zakresie przewozu osób w publicznym transporcie zbiorowym. Na początku bieżącego roku prowadzono w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami samorządów lokalnych. Niestety, rozmowy zawieszono. Dlaczego? - Głównym powodem było przesunięcie na 1 stycznia 2018 roku przepisu dotyczącego wprowadzenia w życie ulg ustawowych, a także zapowiedziana nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym - podkreśla prezes Fic.
Mimo likwidacji niektórych kursów, nie doszło do zwolnień pracowników, zwłaszcza kierowców. KPTS, podobnie jak cała branża transportowa, odczuwa brak fachowców. Jak dowiedziała się „Pomorska”, w Inowrocławiu zatrudniono kilku kierowców, którzy uzyskali uprawnienia emerytalne. Z badań wynika, że kierowcy zajmują piąte miejsce wśród najbardziej poszukiwanych zawodów. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości przewoźnicy nie będą w stanie obsadzić wolnych miejsc. Konieczne jest usprawnienie szkolenia. Przed laty mieliśmy szkołę samochodową przy ul. Dworcowej 53. Teraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 („Mechan”) kształci się młodzież tylko w zawodzie technik pojazdów samochodowych. Do pierwszej klasy przyjęto około 40 uczniów.
Samorządowe przedsiębiorstwo, jakim jest KPTS SA, chcąc się utrzymać na lokalnym rynku, dokonuje wymiany taboru. W ciągu ostatnich dwóch lat skasowano około 200 starych pojazdów. W oddziałach w Inowrocławiu, Mogilnie i Żninie z eksploatacji wycofano 36 autobusów, mających 20 i więcej lat. Pojazdów „młodszych” jest jeszcze za mało. Z tego powodu inowrocławski oddział nie przystąpił do przetargu na przewóz uczniów do szkół w gminie Barcin.