3 stycznia wpłynął do wojewody wniosek dyrekcji szpitala w Inowrocławiu o wydanie zgody na czasowe zaprzestanie działalności leczniczej w zakresie I Oddziału Chorób Wewnętrznych na okres 1 miesiąca począwszy od 1 lutego.
Obecnie na oddziale wewnętrznym Wielospecjalistycznego Szpitala im. dra Ludwika Błażka w Inowrocławiu pracuje pięciu lekarzy, jednak zapotrzebowanie na usługi jest znacznie większe.
Wczoraj (13 stycznia) z upoważnienia wojewody z dyrekcją szpitala oraz Starostą Inowrocławskim, by poznać sytuację na miejscu, spotkali się wicewojewoda Piotr Hemmeriling oraz Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Dorota Doktór.
- Podczas spotkania dyrekcja, jako powód wniosku podała brak zapewnienia na oddziale opieki lekarskiej z zakresu chorób wewnętrznych. Odbyły się rozmowy z lekarzami, które miały zdiagnozować przyczynę zaistniałej sytuacji. Wicewojewoda po wysłuchaniu strony przekazał, iż wojewoda nie planuje zgadzać się na stan zawieszenia, licząc tutaj na skuteczność organów zarządzających szpitalem - informuje nas Natalia Szczerbińska, rzecznik prasowy Biura Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
W związku z doniesieniami medialnymi radni Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Wiśniewska i Wiesław Kończal podjęli działania mające na celu wyjaśnienie sytuacji dotyczącej planowanego czasowego zawieszenia działalności I Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu.
Radni skierowali interpelację do Starosty Inowrocławskiego. Zwrócili w niej uwagę na kluczową rolę, jaką pełni I Oddział Chorób Wewnętrznych w systemie ochrony zdrowia na terenie powiatu, szczególnie w zakresie opieki nad osobami starszymi oraz pacjentami wymagającymi długoterminowej opieki internistycznej.
Decyzja o czasowym zawieszeniu działalności oddziału budzi poważne obawy wśród mieszkańców powiatu. Jednocześnie radni KO zwracają uwagę na konieczność rzetelnego informowania opinii publicznej o krokach podejmowanych przez władze samorządowe w celu rozwiązania tego problemu.
