Spis treści
Kontrola w Domu Pomocy Społecznej we Włocławku
Już pół roku temu radny PiS Jarosław Dębczyński wraz z przedstawicielami związków zawodowych działających w DPS-ie przy ul. Nowomiejskiej, spotkał się z prezydentem Krzysztofem Kukuckim. Do sprawy wrócił w lutym 2025 roku, na sesji Rady Miasta Włocławek, przypominając, że ciągnie się już dość długo.
- Atmosfera w środowisku pracy wytworzona przez panią dyrektor jest dla zdecydowanej większości pracowników nie do wytrzymania. Odbija się ona rykoszetem na pensjonariuszach – mówił radny Janusz Dębczyński.
Krzysztof Kukucki już na sesji poinformował o kontroli w DPS-ie. Z wnioskiem o zorganizowanie jej zwróciła się do niego wiceprezydent Monika Jabłońska. Dodał też, że zespół kontrolujący placówkę poprosił o wydłużenie czasu na swoje działania, żeby „mogli przejrzeć wszystkie dokumenty i zbudować obiektywny obraz sytuacji w DPS-ie”. Prezydent zgodził się na wydłużenie czasu do końca lutego 2025.
Radny z apelem o odwołanie ze stanowiska dyrektorki DPS-u
W lutym 2025 roku radny Janusz Dębczyński złożył też do prezydenta Włocławka interpelację w sprawie sytuacji w Domu Pomocy Społecznej. Poprosił w niej o wyciągnięcie konsekwencji służbowych, w tym o odwołanie ze stanowiska dyrektorki.
W imieniu pracowników, związkowców z NSZZ "Solidarność", a także w trosce o dobro pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nowomiejskiej, proszę pana Prezydenta o wyciągnięcie konsekwencji służbowych z odwołaniem ze stanowiska włącznie Pani Lidii Lewandowskiej. Minęło pół roku od spotkania w tej sprawie z panem prezydentem przedstawicieli związków zawodowych działających w tej placówce z moim udziałem. Atmosfera zastraszania i mobbingu wobec pracowników DPS jest dla nich porażająca, wobec czego wiele osób w tym zajmujących kluczowe stanowiska w DPS zwolniło się z pracy nie wytrzymując ciśnienia i presji ze strony pracodawcy, który w sposób niedopuszczalny zarządza tą placówką. Taka zła atmosfera w środowisku pracy odbija się rykoszetem na podopiecznych. Dla dobra pracowników i schorowanych osób starszych przebywających w DPS, należy jak najszybciej doprowadzić do normalnej sytuacji w tej jakże potrzebnej jednostce samorządu terytorialnego - napisał Janusz Dębczyński w interpelacji.
Taki był zakres kontroli w placówce przy ul. Nowomiejskiej we Włocławku
W marcu 2025 roku prezydent Krzysztof Kukucki odpowiedział na interpelację. Przekazał, że kontrola doraźna w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nowomiejskiej 19 zakończyła się 28 lutego 2025 roku. Przeanalizowano m. in. monitoring. Jej zakres obejmował:
prawidłowość i celowość wydatków ponoszonych w związku z realizacją zadań (zakup materiałów
i wyposażenia oraz usług, umowy zlecenia i o dzieło, dodatki specjalne),
prawidłowość, skuteczność, trafność podjętych rozwiązań i działań w zakresie wykonywania zadań
bieżących oraz sposobów ich realizacji (w tym w związku z podjęciem działalności w ramach Centrum Wsparcia Społecznego),
organizację pracy (ewidencjonowanie i rozliczanie czasu pracy, ustalanie zakresu zadań pracowników, oceny pracy pracowników),
wykorzystanie wyników kontroli zewnętrznych i realizacja zaleceń pokontrolnych,
prawidłowość prowadzenia akt osobowych pracowników jednostki organizacyjnej (DPS i CWS),
gospodarowanie powierzonym mieniem.
Na razie nie są znane wyniki przeprowadzonej kontroli. Trwa analiza pozyskanych dokumentów, a protokół kontroli zostanie sporządzony do 21 marca 2025 roku i przekazany prezydentowi Włocławka.
Sąd, prokuratura i PIP – te jednostki zajmują się zarzutami dotyczącymi mobbingu
Krzysztof Kukucki dodał też, że rozpatrywaniem zarzutów dotyczących mobbingu, zajmują się inne organy – PIP, prokuratura i sąd. O tym pracownicy zostali powiadomieni na spotkaniu z przewodniczącą zespołu kontrolnego.
Mobbing w miejskim DPS przy ul. Nowomiejskiej we Włocławku? ...
„Na prośbę pracowników Domu Pomocy Społecznej, 7 lutego 2025 r. zostało zorganizowane spotkanie, na którym zostały poruszone opisane przez Pana Radnego zdarzenia. Pracownicy jednostki przekazali dokumenty, które zostaną dołączone do akt kontroli. Przewodnicząca Zespołu Kontrolnego wyjaśniła pracownikom DPS, że rozpatrywanie zarzutów mobbingu, zastraszania pracowników, nie należy do kompetencji Wydziału Audytu i Kontroli Urzędu Miasta, Organami zajmującymi się tego typu zarzutami są Państwowa Inspekcja Pracy, Sąd Pracy i Prokuratora, gdzie należy złożyć odpowiednie dokumenty” – przekazał prezydent Włocławka w odpowiedzi na interpelację radnego.
