Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilne zespoły szczepień przeciw COVID-19 rozpoczynają działalność w woj. kujawsko-pomorskim. Kto może się do nich zgłosić?

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Paweł Relikowski/zdjęcie ilustracyjne
W województwie kujawsko-pomorskim zwiększyła się liczba punktów szczepień przeciw COVID-19. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił cztery dodatkowe, mobilne zespoły szczepień.

Nowe objawy koronawirusa. To musisz wiedzieć!

Szczepieniami przeciw COVID-19 w domu pacjenta do tej pory zajmowały się punkty, działające przy szpitalach węzłowych oraz poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Od lutego br. szczepienia wykonywać też będą cztery mobilne zespoły szczepienne.

W bydgoskich poradniach pytaliśmy o to, jak przebiega szczepienie seniorów w ich domach

- Czasami zdarzają się niemiłe sytuacje – przyznaje organizatorka wyjazdów zespołu jednej z bydgoskich poradni lekarza rodzinnego. - Są osoby, które mają do nas pretensje, na przykład o to, że przesuwamy termin szczepienia. Robimy tak dlatego, bo z jednej fiolki można zaszczepić kilka osób. Ustalając trasę musimy brać to pod uwagę. Nie możemy przecież marnować cennej szczepionki. Nie wszyscy potrafią to zrozumieć. Chcą, by szczepienie wykonane było natychmiast.

W innym, także bydgoskim punkcie, panuje ogólne przeświadczenie, że nie zawsze w pierwszej kolejności powinni być szczepieni seniorzy powyżej 80 i 70 roku życia.

- Jeździmy do osób, które same nie mogą przyjść na szczepienie. Są leżące i wymagają stałej opieki. Uważam, że w pierwszej kolejności powinny być szczepione osoby, które się tymi staruszkami opiekują. Dlatego, że to one wychodzą z domu, robią zakupy, idą do poradni po recepty. Większość opiekunów ma 60 lat i więcej, także są z grupie ryzyka. Jak im się coś przydarzy, to seniorom już nikt nie pomoże – twierdzi pielęgniarka pracująca w takim zespole.

Szpitale węzłowe, czyli te które rozpoczęły szczepienie przeciw COVID-19 od osób zaliczonych do grupy „zero” (m.in. pracowników jednostek medycznych), nie często wysyłają zespoły medyczne do pacjentów po to, by podać im szczepionkę.

- Jeździliśmy do domów pomocy społecznej. Bardzo rzadko odwiedzamy pacjentów w domu. Ale, rząd chyba bardzo boi się seniorów. Przy ograniczonej liczbie dawek w pierwszej kolejności mamy szczepić emerytów, nawet kosztem pracowników medycznych. Dlatego wielu z nich, chociaż są w grupie „zero”, nie dostało nawet pierwszej dawki – mówi pracownik szpitala węzłowego, znajdującego się w województwie kujawsko-pomorskim.

Bydgoski NFZ wyłonił nowych świadczeniodawców

Już na początku akcji szczepień wiadomo było, że chętnych jest więcej niż dawek szczepionki oraz, że istniejące punkty szczepień z powodu limitów i braków kadrowych nie mogą zaszczepić większej liczby osób.

NFZ ogłosił więc dodatkowy nabór dla podmiotów ochrony zdrowia, które chcą wykonywać szczepienia tylko w terenie. Takie jednostki zostały wybrane i, przypominamy, cztery z nich zajmą się szczepieniami w województwie kujawsko-pomorskim.

Jak podaje Kujawsko-Pomorski Odział Wojewódzki NFZ w Bydgoszczy w naszym województwie funkcjonują 302 punkty szczepień.
Wyłonione przez NFZ jednostki mają działać na obszarach:

  1. miasto Bydgoszcz, powiat sępoleński, powiat świecki, powiat tucholski,
  2. powiat bydgoski, powiat inowrocławski, powiat mogileński, powiat nakielski, powiat żniński,
  3. miasto Toruń, powiat chełmiński, miasto Grudziądz, powiat grudziądzki, powiat wąbrzeski, powiat brodnicki, powiat golubsko-dobrzyński,
  4. miasto Włocławek, powiat włocławski, powiat radziejowski, powiat aleksandrowski, powiat lipnowski, powiat rypiński, powiat toruński.

Wyjazdowe zespoły mają wspierać działające już punkty, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień potwierdziły, że są gotowe szczepić pacjentów także w ich domach. Takie deklaracje złożyło 290 jednostek.

Dla kogo są mobilne punkty szczepień?

Dla pacjentów, których stan zdrowia uniemożliwi dotarcie samodzielne do tych punktów albo nie mogą skorzystać z transportu organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego przygotowano wspomniane zespoły mobilne.

- Decyzja o szczepieniu w domu, powinna być uzależniona i podejmowana ze względu na stan zdrowia pacjenta - mówi Halina Nowicka, zastępca dyrektora NFZ w Bydgoszczy. - Natomiast kwalifikację przeprowadza lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Jeśli ocena kwalifikacyjna będzie pozytywna, to informowane są o tym wyjazdowe punkty szczepień lub pacjent, który musi zgłosić się do najbliższego punktu sam. Jednak, bezpośrednią kwalifikację do szczepienia zajmuje się lekarz mobilnego punktu szczepień.

Samorząd Bydgoszczy zapewnia transport

Warto przypomnieć, że od 15 stycznia 2021 r. na terenie Bydgoszczy, w Biurze do spraw Zdrowia i Polityki Społecznej UMB została uruchomiona infolinia dla seniorów chcących skorzystać z bezpłatnego transportu na szczepienie. Zainteresowani mogą zadzwonić; nr tel. 52 585-86-86 w dni robocze, w godzinach od 8 do 15. Uprawnionymi do skorzystania z tej usługi sa osoby z niepełnosprawnościami.

- Pracownicy infolinii udzielają także ogólnych informacji dotyczących Narodowego Programu Szczepień – zapewnia Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy i podkreśla, że: - Ważne jest to, że gmina realizuje przewozy do punktów szczepień i z powrotem do miejsca zamieszkania wyłącznie na terenie m. Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska