Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocny grunt na podłodze

(MKJ)
Dobrze przygotowane podłoże może nam skrócić czas remontu
Dobrze przygotowane podłoże może nam skrócić czas remontu Fot. Tikkurila
Pękająca i łuszcząca się farba na ścianach w kilka tygodni po malowaniu? Purchle na nowym suficie? Jak tego uniknąć? Jakość i trwałość wymalowań zależą głównie od jakości warstwy gruntującej.

Można skrócić nasz remont

Dlaczego gruntować?

Gruntowanie ma na celu ujednolicenie powierzchni podłoża, zmniejszenie jego chłonności oraz poprawienie przyczepności farby nawierzchniowej. Ważną rolą preparatów gruntujących jest również tworzenie bariery wodoodpornej w pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza.

Pamiętajmy o tym, że prawidłowo przygotowane podłoże zapewni nie tylko trwałość wymalowania, ale pozwoli na skrócenie czasu remontu i oszczędności związane z zakupem farby. Warto więc przed przystąpieniem do prac malarskich dobrze ścianę lub sufit zagruntować.

Sezonowanie uszlachetnia

Wałkiem maluje się szybciej, a i praca jest mniej męcząca
(fot. Fot. Tikkurila)

Zanim jednak przystąpimy do gruntowania powierzchni ścian i sufitów w nowo wybudowanych mieszkaniach, muszą one przejść etap "sezonowania". Ono gwarantuje m.in. związanie podłoża, czyli osiągnięcie przez nie odpowiednich parametrów mechanicznych, a także jego wyschnięcie.

Dopiero po tym etapie, który może trwać od kilku dni do 4 - 5 tygodni od momentu wykonania podłoża, możemy przejść do oczyszczenia powierzchni. A czyste powierzchnie to nie tylko gwarancja ich lepszej impregnacji gruntem, ale także możliwie najlepszej przyczepności farby.

Producent podpowiada

Gdy zaniedbamy podłoże

Źle przygotowane podłoże może być przyczyną: odspajania się farby nawierzchniowej, nakładania większej ilości warstw farby nawierzchniowej oraz gorszego krycia farby nawierzchniowej, obniżenia zakładanych wydajności i powstawania smug na farbie.

Na rynku dostępne są farby gruntujące oraz grunty transparentne. - Ważne jest aby używać gruntów zalecanych przez producenta pod daną farbę, np. akrylową. Mamy wtedy pewność, że preparat jest odpowiednio dopasowany chemicznie i stworzy spójny system z farbą i nawierzchnią - radzi Ryszard Frycowski z Tikkurili.

Nie tylko lepsza chłonność

Nie warto rezygnować!

Dodatkowy czas poświęcony na proces przygotowania powierzchni malowanych zapewni optymalną przyczepność dla farby nawierzchniowej, a więc w efekcie trwałość powłoki.

Z przygotowania podłoża nie należy rezygnować także w przypadku remontu ścian i sufitów ze starą powłoką malarską.

Właściwe przygotowanie podłoża i gruntowanie przed ostatecznym malowaniem przynosi wiele korzyści:
- brak odspojeń farby nawierzchniowej na styku kolorów przy korzystaniu i odrywaniu taśmy malarskiej,
- wyrównanie chłonności podłoża,
- nadanie równego tła kolorystycznego malowanej powierzchni,
- zwiększenie wydajności farby nawierzchniowej, a tym samym obniżenie kosztów malowania,
- ułatwienie prac malarskich.

Gruntowaniu podlegają wszystkie podłoża malowane farbami dyspersyjnymi (tj. akrylowymi czy lateksowymi). Są to: płyty kartonowo-gipsowe, tynki cementowo-wapienne, podłoża betonowe, gładzie i szpachlówki gipsowe, polimerowe i mineralne, tapety papierowe i z włókna szklanego oraz płyty drewnopochodne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska