Docenione zostały realizowane przez nią lokalne inicjatywy kulturalne, takie jak projekt "Panny z Borów“ czy wcześniejsze działania przyczyniające się do rozwoju demokracji poprzez kulturę i sztukę, promujące lokalne dziedzictwo jako element prorozwojowy.
Borowiacki haft znany w Polsce
- Doceniono i zauważono moje działania kulturalne, to cieszy - mówi Renata Borowiecka-Gutsze. - Jestem projektantką mody i udało mi się wypromować Bory w kraju i na świecie. Z małego środowiska wyciągnąć coś ciekawego. Haft borowiacki znany jest w całym kraju. Pokazałam, że można połączyć współczesność i tradycję. Udowodniłam młodym ludziom i w środowisku modowym, że warto korzystać z tradycji regionalnych i łączyć ze współczesnością. Zakochałam się w Borach i reklamuję je, jak umiem.
Ważne wyróżnienie
Doroczna nagroda Federacji jest najbardziej prestiżowa i przyznawana za działania łączące rozwój samorządności z kulturą. Objęta jest patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury. Kapitułę tworzą wybitne osobistości świata kultury i nauki.
Na konferencji, na której nagrody i wyróżnienia były wręczane, oprócz krótkich wystąpień zebrani mieli okazję wysłuchać rozważań ks. Adama Bonieckiego z "Tygodnika Powszechnego“.
Ptasia Wioska z nagrodą
- Doceniono działania pani Renaty na polu kultury oraz wkład w budowę demokracji w powiecie tucholskim - informują w promocji tucholskiego starostwa. - Przy okazji przypominamy, że koordynowany przez nią projekt dotyczący założenia w Adamkowie Ptasiej Wioski otrzymał nagrodę we wcześniejszej edycji tego konkursu.
W gronie nagrodzonych w poprzednich edycjach jest Lokalna Grupa Działania Bory Tucholskie za projekt "Razem znaczy lepiej“.
Czytaj e-wydanie »